”ARA DÖNEM EKONOMİK GÖRÜNÜM” RAPORU AÇIKLANDI

OECD, güvenin muhafaza edilmesi, belirsizliğin sınırlanması için  mali, parasal ve yapısal politika desteklerinin sürdürülmelerinin  gerektiğini bildirdi.


OECD bugün yayınladığı “Ara Dönem Ekonomik Görünüm” raporunda,  hanehalkı dayanıklı mal harcamalarında artış, istihdam ve gelir alanında  sağlanan devlet desteklerine ve yatırım ve uluslararası ticaret alanındaki  global işbirliğine işaret ederek global ekonomi için 2020 yılı GSYH daralma  tahminini hafifletti.


Global ekonomi için 2020 yılı GSYH daralma tahminini Haziran ayındaki  yüzde 6’dan yüzde 4,5 seviyesine indiren OECD, G20 için GSYH daralma  beklentisini yüzde 5,7’den 4,1’e, Euro Bölgesi için küçülme tahminini  yüzde 9,1’den 7,9’a revize etti.
 Global ekonomide daralmanın beklenenden daha küçük olacağı  beklentisinin ülkeler arasındaki kayda değer farkları maskelemesine  izin verilmemesi gerektiğini belirten IOECD, Çin, ABD ve Avrupha için  yapılan yukarı yönlü revizyonlara karşın, Meksika, Güney Afrka ve
Hindistan için önceki beklentilerden daha zayıf sonuçlar görmeyi  beklediklerine işaret etti.
2021’de yaşanacak toparlanmaya rağmen ekonomilerin çoğunun 2019 sonundaki GSYH seviyesinin altında olmaya devam edeceğini öngören OECD, ekonomilerin pandemi öncesi öngörülenden kayda değer şekilde  daha aşağıda olmasının beklendiğini de vurguladı.


OECD raporunda, “Eğer Koronavirüs tehdidi beklenenden daha çabuk şekilde azalır ise, iyileşen güven 2021’de global aktiviteyi ciddi  şekilde büyütebilir. Bununla birmikte, virüste daha güçlü artı veya  daha sıkı kontrol altına alma tedbirleri uygulamaları yaşanır ise, 2021’de global büyüme 2-3 puan azalabilir” ifadeleri yer aldı.


Bir çok ülke tarafından açıklanan ek mali tedbirleri memnuniyetle  karşıladıklarını da ifede eden OECD, “Mali politika desteğinin 2021’de  sürdürülmesi gerekli. Ekonomilerin hala kırılgan olduğu ortamda erkenden  bütçe sıkılaştırmasına gitmekten kaçınmak hedeflenmeli. Güçlü mali  desteğin devam ettirilmesi uygulanmakta olan olağanüstü programlarda  gerekli ayarlamaların yapılmasını engellememeli” dedi. OECD, sınırların açılmaya devam edilmesi, serbest ticaret akışı,  yatırımlar ve tıbbi ekipman konularında global işbirliğinin  güçlendirilmesinin önemli olduğunu da belirtti.