ASYA’DA YENİDEN CANLANAN SALGIN EKONOMİK TOPARLANMAYI TEHDİT EDEBİLİR

Asya ülkeleri, salgını görece daha hızlı kontrol altına almaları sayesinde yatırımcılar tarafından ekonomik toparlanmada en iyimser bölgelerin başında gösteriliiyor.

Ancak bazı analistler, Asya ülkelerinde Kovid vakalarında son zamanlarda görülen artışın, bölgenin ekonomik görünümünü tehdit ettiği konusunda uyarıyor.

Araştırma şirketi Pantheon Macroeconomics, “Asya’nın bazı devleri için bu yıl yaşanan Kovid-19 kaynaklı sorunların yeni yılda ortadan kalkması pek olası değil” değerlendirmesini yaptı.

Koronavirüsün ilk vurduğu Asya’nın pek çok bölgesinde resmi olarak bildirilen günlük vakalar, Avrupa ve ABD’dekilere kıyasla çok daha düşük kalsa da, bugüne kadar salgını başarılı bir şekilde kontrol altına almayı başaran kimi ülkelerin ilk dönemden çok daha kötü bir süreç ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Buna örnek olaraksa geçtiğimiz günlerde, 12 Nisan’dan bu yana ilk bulaş vakasını bildiren Tayvan gösteriliyor.

Gelin CNBC’nin, Asya’da koronavirüs vakalarındaki olası bir yeniden artışın bölge ekonomilerine etkisine dair senaryolarına bir göz atalım…

JAPONYA

Ülkede bu hafta vaka sayısı 207 binin üzerinde kaydedilirken, can kaybı 2 bin 941 olarak bildirildi.

Günlük vaka sayısının Kasım ayında tekrar yükselmeye başladığı Japonya’da yeni vaka sayısı geçen hafta ilk kez 3 bini geçti. 

Ülkedeki sağlık sisteminin salgın nedeniyle ciddi bir baskı altına girdiği konusunda uyarı yapılmasına rağmen yeni yıl öncesi herhangi bir ulusal olağanüstü hal ilan edilmedi.

Pantheon Macroeconomics’in geçtiğimiz gün yayımladığı raporda, “Japon hükümetinin salgınla mücadelede nispeten yumuşak kurallarının işe yaramadığı ve bunun önümüzdeki aylarda daha sert önlemlere yol açabileceği” kaydedildi.

Ekonomistler, “Gelecek yılın başlarında Japonya’da ikinci ve daha etkili bir ulusal olağanüstü hal ihtimali göz ardı edilemez” derken, bunun 2021’in ilk çeyreğinde Japonya ekonomisi üzerinde baskı oluşturacağını belirtti.

GÜNEY KORE

Bu hafta itibarıyla toplam 53 bin 530’un üzerinde vaka ve 756 can kaybı bildiren ülkede, tıpkı Japonya gibi günlük vaka sayısı Aralık’ta daha önce görülmemiş seviyelere ulaşarak ilk kez binin üzerine çıktı.

Ancak Japonya’nın aksine Güney Kore hükümeti, yeni dalgaya karşı daha sert önlemler alma yoluna gitti.

Hükümet bu hafta ülke çapında 5 veya daha fazla kişinin toplanmasını yasaklarken, kayak pistleri ve diğer kış sporları tesisleri başta olmak üzere turistik yerlerin kapatılmasına karar verdi.

Pantheon Macroeconomics’e göre bu adım, Güney Kore’nin ekonomik hasarının büyük ölçüde bu yılın dördüncü çeyreğinde kontrol altına alınmasına imkan sağlayacak.

MALEZYA

Toplam vaka sayısının 98 bin 730’un üzerine, can kaybınınsa 444’e yükseldiği Güneydoğu Asya ülkesi, Ekim ayında başlayan yeni dalgaya kadar vaka sayısını bir nebze indirmeyi başarmıştı.

Ancak ekim sonrası yeniden başlayan artış, hükümetin bazı bölgelerde tekrar kısmi tecrit önlemleri almasına neden oldu.

Danışmanlık şirketi Capital Economics, Malezya’nın ekonomik görünümünün özellikle tüketim cephesinde yılın son çeyreğinde “daha az iyimser” hale geldiğini belirtti.

Yapılan değerlendirmede, “Virüsün ikinci dalgası ve yeni kısıtlamaların tekrar empoze edilmesi, tüketimde üçüncü çeyrekteki güçlü toparlanmayı tersine çevirecek” ifadesi yer aldı.

Ancak ekonomistler, ihracat başta olmak üzere tüketim dışındaki diğer verilerin güçlü performans göstermeye devam ettiğini, bu nedenle vaka sayısında yaşanan son artışın ekonomik etkisinin önceki dalgadan “çok daha küçük” olacağını kaydetti.