ASYALI HAVAYOLU ŞİRKETLERİ ‘UÇMAYAN KUŞ’TAN PARA ALIYOR

Uzun uçak yolculukları yapmayı, uçak yemekleri yemeyi mi özlediniz? Öyleyse ‘hiçbir yere gitmeyen uçak’ için tek yön bir bilet alabilir veya sevdiğiniz uçak sandviçlerini karada da yiyebilirsiniz… 

Pandemi nedeniyle uçuşlarını azaltan veya uçuş içi bazı hizmetlerini durdurmak zorunda kalan havayolu şirketleri, çareyi havada verdikleri hizmetleri yerde de müşterilerine para karşılığı sunmakta buldu.Salgın döneminde müşterilerinin uçak yolculuklarını ve ritüellerini özlediğini düşünen Asyalı havayolu şirketlerinin uçak içinde servis edilen yemekleri satması giderek yaygınlaşıyor.

Tayland Havayolları, salgının baş gösterdiği Nisan ayında uçak içi yemeklerin reklamını yapan ilk havayolu şirketlerinden olurken, çok geçmeden diğer şirketler de bu uygulamaya geçti. Hong Kong merkezli Cathay Pacific havalimanı personeline yemek satışına başlarken, Endonezya’nın ulusal havayolu Garuda, normalde uçakta verilen yemekleri 5 dolardan başlayan fiyatlarla paket servis şeklinde akşam yemeği olarak satıyor.

Satılan ürünler yalnızca yemekle sınırlı değil. Avustralya’nın Qantas havayolu, salgın döneminde elinde biriken ve normalde business class’ta ücretsiz olarak dağıtılan ‘bakım paketi’ni de satışa çıkardı. Pijama, bisküvi, kuruyemiş, çay ve el kreminden oluşan set 18 dolara satılıyor.

HİÇBİR YERE GİTMEYEN UÇAK’

Uçak içi hizmetleri karada satmakla yetinmeyip ‘hiçbir yere gitmeyen uçuşlar’ için reklam yapan ve bilet kesen havayolu şirketleri de var. Tayvan’da havaalanı yüzlerce yolcunun kalkış yapmayarak yerde tur atan bir uçağa binmesine izin verirken, uzak rotalara uçamayan bazı havayolu şirketleri kısa turlar yapan uçakları için 180 dolardan başlayan fiyatlarla bilet satıyor.

Son olarak salgın döneminde uzun mesafe uçuşlarını durdurmak zorunda kalan Brunei Havayolları, Brunei sahiline ve Borneo adasına kahvaltının da dahil olduğu 85 dakikalık kısa tur başlatırken, Tayvan’a ait EVA Havayolu da benzer bir uçuşu ekonomi sınıfı için 180, business class için yaklaşık 300 dolardan satışa çıkardı. Her iki havayolu şirketinin de ‘bir yere gitmeyen uçak’ seferlerinin dolu olması dikkat çekiyor.