ASYALI STRATEJİSTLER ABD SEÇİMLERİNE NASIL BAKIYOR?

Asya’da bulunan stratejistler, yaklaşan ABD seçimlerine dair öngörülerini ve beklentilerini paylaştı.

Amerikan CNBC televizyonunun Asya Pasifik bölgesinden 30 yatırım stratejistine sorduğu sorulara verilen yanıtlar, seçimlerde kimin kazanmasının beklendiğine, sonuçların Asya piyasalarına olası etkilerine ve seçim sonrası ABD-Çin ilişkilerine ışık tuttu. 

Ankete katılan yatırım uzmanlarının temel soru olan seçimin galibi kim olacak konusunda görüş ayrılığı içinde olduğu dikkat çekti. 12 analist Joe Biden için zafer öngörürken, 11’i son ana kadar kıyasıya bir rekabet yaşanacağını, 7’si ise Trump’ın kazanacağını savundu.

Seçim öncesi neye yatırım yapıyorlar?

Anket, Asyalı piyasa analistlerinin büyük bir çoğunluğunun 3 Kasım’daki seçimler öncesinde nakite döndüğünü veya altın gibi güvenli varlıklar satın aldığını ortaya koydu. 30 stratejistin 19’u, ABD doları ve Japon yeni dahil olmak üzere nakit varlıklarını artırdıklarını söyledi.

Trump mı Biden mı?

Yapılan ankette, hangi ABD Başkanının Çin özelinde ve Asya genelinde daha olumlu sonuçlar doğuracağının da yanıtı arandı.

Asyalı stratejistler Biden’ın zaferinin Çin, Japonya ve Güney Kore için iyi olacağını, Trump’ın galibiyetinin ise daha çok Hindistan, Vietnam, Filipinler ve Tayvan’a yarayacağını dile getirdi.

Öte yandan Joe Biden’ın Çin’e yönelik daha ılımlı bir söyleme sahip olmasının, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında daha az gerginlikle sonuçlanmayabileceği de vurgulandı.

Bazı katılımcılar, “Demokratlar, Çin konusunda Cumhuriyetçilerden daha yumuşak olacaklarına dair hiçbir sinyal vermedi” değerlendirmesini yaptı.

ABD-Çin İlişkileri

Biden başkanlığının ABD-Çin ilişkileri açısından ne anlama geleceği sorusuna 30 katılımcının çoğunluğu karamsar bir yanıt verirken, “Çin ile gerginlik devam eder çünkü ABD’deki dış politika, savunma ve istihbarat teşkilatı bütünüyle Çin karşıtı” görüşü dikkat çekti.