AVRUPA BORSALARI YÜKSELDİ; GÜNDEMDE TEŞVİK VAR

ABD’deki çatışmalı raporlara rağmen yatırımcılar ek teşvik için beklerken Avrupa borsaları yükseldi. Koronavirüs vakalarındaki artış, küresel ekonomik toparlanmayı tehdit etmeye devam ediyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,3 ve FTSE %0,4 kazandı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu yılın başında dağıtılan 455 milyar doların yeniden tahsisi arayışı içinde Perşembe günü yaptığı açıklamada Fed’in acil kredi programlarından bazılarının süresinin 31 Aralık’ta dolmasına izin veren planlarını duyurdu.

Kovid-19 salgını sırasında bu, Hazine ile Fed arasında yaşanan ilk ciddi uyuşmazlık işareti olsa da yatırımcılar bu hareketi, yeni yönetim altında yeniden kurulacak programlarla politik bir ilişki olarak gördüğünden sakin tepki verdi.

Hissiyatı destekleyen bir gelişme, Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, yeni bir mali teşvik paketiyle ilgili görüşmeleri tekrar başlatmayı kabul etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Perşembe günü Avrupa Parlamentosu komitesi önünde konuşurken Aralık ayı için güçlü bir parasal teşvik paketi vaat etti.

Avrupa ve ABD’de artan virüs vakaları, pek çok yeni kısıtlama ile sonuçlandığından ek bir destek şart. İngiltere’nin sağlık bakanı, virüs eğrisinin düzleşmeye başladığına dair umut verici işaretler olduğunu söylese de ABD’nin California eyaletinde, enfeksiyon artışını durdurmak için yeni bir sokağa çıkma yasağı getirildi ve Hastalık Kontrol Merkezi Amerikalılara, Şükran Günü’nde seyahat etmemelerini söyledi.

Cuma günü pozitif gelişmeler de oldu. İngiltere’nin Ekim ayı perakende satışları %1,2 yükselerek ülkedeki tüketicilerin beklenenden daha dirençli çıktığını gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde Sage (LON:SGE) hissesi %10 üzerinde değer kaybetti. İngiltere merkezli yazılım şirketinin kârı, bir Bulut yatırımı sonrasında düşerken kanser tedavisi Imfinzi’nin daha az sıklıkta, sabit dozda kullanım için ABD’den onay almasının ardından AstraZeneca (NASDAQ:AZN) hisseleri %1 yükseldi.

Petrol fiyatları, OPEC+ üreticilerinin, Kasım sonundaki toplantılarında üretimi en azından 3 ay daha mevcut seviyelerde koruyacağına dair artan umutlar üzerine büyük oranda pozitif geçen bir haftayı sürdürdü ve bugün de yükseldi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, %0,4 artışla 42,07 dolar olurken Brent %0,5 yükselişle 44,42 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de aşı iyimserliği üzerine artış yaşadığı bir haftada 40 dolar üzerinde seyretti.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,3 artışla 1.866,90 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1863’ten alıcılandı.

Kaynak: Investing.com