Avrupa borsalarında düşüş sürüyor, Stoxx 600 Endeksi bu yıl elde ettiği kazanımın tamamını geri vermeye yakın

Avrupa ve ABD’de şirketlerin üçüncü çeyrek mali sonuçlarının beklentileri karşılamamasının risk iştahını vurmasıyla Avrupa hisse senetleri bugün geriliyor.

Avrupa’da Stoxx 600 endeksi 2023 kazançlarının tamamını geri vermeye yaklaştı. 2022 yılının son işlem gününde 424.89 puanda olan Stoxx 600 bugün 430.19 puana kadar geriledi ve şu sıralarda düne göre yüzde 0.98 kayıpla 430.99 puanda.

FTSE 100 endeksi düne göre yüzde 0.9, DAX yüzde 1.35 ve CAC-40 yüzde 0,94 aşağıda

Avrupa hisse senetleri, ABD tahvil getirilerinin uzun vadede daha yüksek faiz oranları endişesiyle yükselmesiyle üst üste üçüncü ayını da düşüşle geçiriyor. Tüm gözler Perşembe günü yapılacak olan ve piyasa katılımcılarının merkez bankasının bir yıldan uzun bir süredir ilk kez faiz oranlarını sabit tutmasını beklediği Avrupa Merkez Bankası’nın politika toplantısında.

State Street Global Markets kıdemli stratejisti Marija Veitmane, “Daha uzun süre daha yüksek faiz ortamı, resesyon ve kazançlarda düşüş olasılığını önemli ölçüde artırdığı için hisse senetleri için çok tehlikeli. Yılın geri kalanında hisse senedi piyasaları için negatif bir görünümümüz var” dedi.

Kaynak: Foreks Haber