AVRUPA’DA BUGÜN HANGİ ÜLKELER AÇILDI?

Dünya genelinde koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler yavaş yavaş gevşetilmeye başladı. Salgının merkez üslerinden biri haline gelen Avrupa’da Almanya başta olmak üzere pek çok ülkede tedbirler kademeli olarak kaldırılırken, hayat da yeni normale geçmeye başladı.

Avrupa’da ilk olarak geçtiğimiz hafta Almanya ile başlayan yeniden açılma süreci, Avusturya ve Danimarka ile devam etti.

4 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla diğer Avrupa ülkeleri de birbiri ardına daha önce aldıkları sıkı önlemleri esnetmeye başladı. İtalya, Portekiz ve Belçika’da ekonomik faaliyetlerin bir kısmı bugün yeniden başladı.

İşte o ülkeler:

İtalya

İtalya’da inşaat ve üretim faaliyetleri pazartesi günü itibarıyla tamamen yeniden başladı. Perakende başta olmak üzere diğer bazı sektörlerin ise birkaç gün daha beklemesi gerekecek.

Barlar ve restoranlar paket servis için kapılarını açarken, halkın az sayıda gruplar halinde yakınlarını ziyaret etmelerine de izin verildi.

Öte yandan Milan metrosu da pazartesi sabahı itibarıyla ilk kez tekrar hizmet vermeye başladı.

Belçika

Ülkede faaliyetlerine ara veren pek çok sektörün çarklarını döndürmesine izin verilirken, 12 yaş ve üzeri her vatandaşa toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getirildi.

Bunun yanı sıra insanların fiziksel mesafeye dikkat etmek şartıyla evlerinin dışında iki kişiye kadar birbirleriyle buluşmalarına da izin çıktı.

Portekiz

Kuaför salonları, kuru temizleyiciler, tamir atölyeleri ve diğer işletmeler, salgınla mücadele kapsamında verdikleri aranın ardından müşterilerine kapılarını yeniden açtı.

Ülke genelinde maske takılması toplu taşıma başta olmak üzere kamusal alanda herkes için zorunlu hale getirilirken, maske takmayanlara 350 euroya (382 dolar) kadar para cezası verileceği duyuruldu.