AVRUPA’DA İKİNCİ DALGA KORKUSU

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 650 bine yaklaştı, hastalığı kapanların sayısı ise 16 milyon 63 bini geçti. Şu anda 6 milyon 378 binden fazla kişinin aktif olarak koronavirüsü taşıdığı kaydedildi.
Yılın ilk 6 ayında Avrupa ülkeleri salgının tepe noktasını görüp grafiğin ibresini düzleştirdi, ancak özellikle İspanya ve Belçika’da vaka sayılarındaki artış ikinci dalga endişelerini kuvvetlendirdi.
25 binden fazla kişinin Covid-19’dan öldüğü İspanya’da son 10 gündür yeni tanı konanların sayısı tekrar binlerle ifade edilir oldu. İngiltere, İspanya’dan gelen yolculara 14 gün karantina kuralı getirdi.
Salgının pik noktasını 2 bin 454 günlük teşhis ile 15 Nisan’da gören Belçika’da ise vaka sayıları haziran ayının ilk haftasında çift haneli rakamlara inmişti.

Son iki günün verileri yeniden 300’leri gördü. Ülkede 9 bin 800’den fazla kişi salgında hayatını kaybetti.

Öte yandan Covid-19 vakası rapor edilmeyen ülkelerden Kuzey Kore’de ilk kez salgın önlemi alındı. Güney Kore’den ülkeye gelen bir kişinin Covid-19 semptomları göstermesi üzerine sınırda bir kentte karantina başlatıldı. Söz konusu kişiye tanı konulması halinde, Kuzey Kore’de resmi olarak ilk vaka kayıtlara geçmiş olacak. Avustralya’da ise can kaybı ve vakalarda artış oldu.

Ülkenin en kalabalık eyaleti Victoria’da son 24 saatte 459 kişiye tanı kondu, 10 kişinin hayatını kaybetmesiyle günlük en yüksek can kaybı yaşandı. Pandeminin en fazla hayata mal olduğu ABD’de salgının merkez üssü doğudan batıya doğru kaymış durumda. Şubat mart aylarında New York’u saran salgın şu an Kaliforniya’da hızla yayılmakta. 4 milyondan fazla kişinin hastalığı kaptığı ABD’de 150 bin civarında kişi de pandemiden dolayı yaşamını yitirdi.