Avrupa’yı Türkiye giydiriyor; AB’ye 10 kıyafetten 1’i Türkiye’den gidiyor

Avrupa Birliği’nin (AB) kıyafet temininde Türkiye önemli rol oynuyor. AB dışındaki ülkelerden ithal edilen kıyafetlerin yüzde 11’i Türkiye’den gidiyor. Türkiye kıyafet ihracatından yıllık 9 milyar euro kazanıyor. Türkiye bu oranla Çin ve Bangladeş’in ardından üçüncü sırada geliyor.

AB ülkeleri 2019 yılında kıyafet ithalatına 154 milyar euro harcadı. Bunlardan yarıdan fazlası AB üyesi olmayan ülkelerden gerçekleşti. AB üyesi olmayan ülkelerden yapılan ithalat 80 milyar euro değerinde. Bu da toplam kıyafet ithalatının yüzde 52’sine karşılık geliyor. Son 10 yılda AB’nin kıyafet ithalatının değeri yüzde 62 artış gösterdi.

Peki, Avrupa ülkeleri kıyafetleri nereden satın alıyor?

AB dışındaki ülkelerden yapılan ithalatın ilk sırasında açık ara Çin geliyor. Çin’in payı yüzde 29 ve bu ihracattan 23 milyar euro kazandı. Bangladeş ise yüzde 19 pay ile 15 milyar euro alırken Türkiye yüzde 11 pay ile 9 milyar euro kazandı. Bu ülkeleri yüzde 6 pay ile 5 milyar euro alan İngiltere ve yüzde 4 pay ile 3’er milyar euro gelir elde eden Kamboçya ve Vietnam takip ediyor.

Türkiye 2018 yılında da üçüncü sıradaydı.

Almanya en fazla ithalat yapan ülke

AB dışındaki ülkelerden en fazla ithalat yapan ise Almanya oldu. Almanya, AB ülkesi olmayan ülkelerden aldığı kıyafetler için 19 milyar euro ödedi. Bu da AB dışındaki ülkelerin yüzde 23’üne karşılık geliyor. Almanya’yı İspanya (13 milyar euro-yüzde 16) ve Fransa (11 milyar euro-yüzde 14) takip etti.

AB’nin kıyafet ihracatı ne durumda?

AB ülkeleri aynı zamanda kıyafet ihracatçısı. Ancak ihracat oranı ithalata göre oldukça sınırlı. En büyük kıyafet ihracatçısı ise birbirinden ünlü markalara sahip İtalya. Bu ülke, AB üyesi olmayan ülkelere yapılan ihracatın yüzde 34’ünü tek başına gerçekleştirdi. Bu satışın değeri ise yüzde 34 oldu. AB dışındaki ülkelere kıfayet satışında Almanya yüzde 16 pay ile ikinci sırada yer alırken İspanya yüzde 15 ile üçüncü oldu.