AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SINIRINDA ÇATIŞMA

Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz bölgesinde Pazar akşamından bu yana ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar sürüyor.
Dün sakin geçen günün ardından, bugün iki taraf da birbirini sivil yerleşim yerlerini vurmakla suçladı. Şu ana kadar iki taraftan 16 asker ve 1 sivilin hayatını kaybettiği açıklandı. Uzmanlar çatışmanın “savaş bölgesi” olan Dağlık Karabağ’da değil de Tovuz sınır bölgesinde yaşanıyor olmasının beklenmedik bir şey olduğunu, iki ülke arasındaki çatışmalarınsa “beklendik” bir durum olmadığını belirtiyor. Zamanlama olarak ise bölgedeki uzmanların, hem Ermenistan, hem de Azerbaycan liderlerinin koronavirüs salgını sürecini iyi yönetemediklerini, işsizliğin arttığını ve bu nedenle liderlerin halkın ilgisini başka yöne çekmek için böyle bir çatışmaya girmiş olabilecekleri yorumunu yaptıklarına dikkat çekiyor.

Çatışmanın şu an başka bölgeye yayılmış olmadığına dikkat çekilirken çözülmemiş olan Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle iki ülkenin karşı karşıya geldiği bu tarz çatışmalara endişeyle yaklaşılıyor. Dağlık Karabağ, uluslararası arenada Azerbaycan’ın parçası olarak tanınıyor, ancak bölge burada yaşayan etnik Ermenilerin kontrolünde. Bu arada Rusya, iki tarafa da itidal çağrısında bulunarak, geri adım atmalarını talep etti. ABD de durumu endişeyle izlediklerini açıklarken, Türkiye her koşulda Azerbaycan’a destek verdiğini yineledi. Öte yandan Azerbaycan’da binlerce gösterici iki gecedir sokaklara çıkarak, Ermenistan ile sınırdaki çatışmalar nedeniyle savaş açılmasını isteyen gösteriler düzenliyor.