AZERBAYCAN İLE TİCARET HACMİMİZİ ARTIRMAYI AMAÇLIYORUZ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ile  bir araya geldi.

Ticaret Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmede konuşan Bakan Pekcan, Türkiye ile Azerbaycan’ın dost ve kardeş ülke olduğunu  belirterek, söz konusu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
İki ülke arasında 2019 yılında ikili ticaret hacminin 4,4 milyar  dolar olarak gerçekleştiğini, bu rakamın iki ülkenin gerçek  potansiyelini yansıtmaktan uzak olduğunu belirten Pekcan, amaçlarının  iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak olduğunu söyledi.


Türkiye ile Azerbaycan arasında 25 Şubat 2020 tarihinde Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı gerçekleştirildiğini ve  bu toplantı vesilesiyle ikili ticaret hacmini arttırmak açısından  oldukça önemli bir adım olan Tercihli Ticaret Anlaşması’nın  imzalandığını hatırlatan Pekcan, “Anlaşmanın iç onay sürecinin Azerbaycan’da tamamlanmış olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Biz de iç  onay sürecini Meclisimiz açılır açılmaz inşallah tamamlayacağız.
Hedefimiz Azerbaycan ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamak” dedi. Pekcan, özellikle Covid-19 nedeniyle, Türkiye’nin Orta Asya’ya  ihracatında İran üzerinden yapılan taşımaların sekteye uğradığını, bu  çerçevede Gürcistan-Azerbaycan- Hazar güzergahının daha da önem  kazandığını ifade ederek, bu hattın ve özellikle de demiryolunun  ticarette çok daha aktif biçimde kullanılmasını arzu ettiklerini  vurguladı. Pekcan, bu amaçla geçiş ücretlerinin azaltılmasına yönelik Azeri makamları ile istişarelerin sürdüğünü dile getirdi.

Kadın girişimciliğine yönelik çalışmalar

Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova’nın kadın girişimcilik alanında  yaptığı çalışmalara değinen Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak  “Kadın  ve Genç Girişimci İhracat Daire Başkanlığı” adıyla özel bir birim  kurduklarını ve Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Akademisi (Export Akademi) gibi bir çok önemli programı hayata geçirdiklerini  söyledi. Export Akademi projesinin  BM ve DTÖ tarafından  oluşturulan Uluslararası Ticaret Merkezi’nin “SheTrades Outlook” platformunca mükemmel olarak nitelendirildiğine  ve iyi uygulama örnekleri arasına  alındığına dikkat çeken Pekcan, Azerbaycan ile  bu konudaki  tecrübeleri paylaşabileceklerini ifade etti.


Kadın kooperatiflerini güçlendirmek için yeni bir hibe destek  programını başlattıklarını ve kadınların iş hayatında daha fazla yer  alması için  projeler yapmaya devam ettiklerini belirten Pekcan,
“Kadın güçlenirse aile güçlenir, ekonomi güçlenir” dedi.
Nahçıvan’ın ticari olanaklarının geliştirilmesi hususuna da büyük  önem verdiklerini ve bu kapsamda özel çalışmalar yaptıklarını anlatan
Pekcan, “Azerbaycan ile işbirliğimizden memnunuz. Azerbaycan Ekonomi
Bakanı Mikail Cabbarov ile beraber çok daha güzel işlere, çok daha  büyük ticaret hacmine imza atacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Gafarova

Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova da iki ülke  arasında mevcut ticaret hacminin üzerinde bir potansiyel olduğunu  belirterek, karşılıklı işbirlikleri ve ortak çabayla mevcut ticaret  hacmini artırmaya çalışacaklarını söyledi.


Gafarova, gerek Türkiye’de gerek Azerbaycan’da kadınlara önemli  destekler verildiğini ifade ederek, kadın girişimciliğinin  geliştirilmesi yönünde Türkiye ile ortak çalışmalar yapabileceklerini  söyledi.
Ulaştırma ve enerji projelerine de değinen Gafarova, “Biz bir  millet, iki devletiz. İlişkilerimiz ortak dil, din, tarihe dayanıyor.


Geleceğimizi de birlikte kuruyoruz. Türkiye-Azerbaycan ile büyük işler  başarıyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, Bakü-Tiflis-Kars  demiryolu gibi projeleri bunlardan bazıları.  Bakü-Tiflis-Kars  demiryolu projesi, tüm Türk dünyasını birbirine bağlayacak bir  demiryolu. İki kardeş ülkenin ortak çabalarıyla hayata geçirilen bu  proje, Azerbaycan ve Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında bir ulaşım  merkezi olma stratejik hedeflerinin önemli bir parçası. Bu stratejik  hedefe bir an önce ulaşacağımıza eminim.” şeklinde konuştu.