Azerbaycan, Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz ihracını artıracak

doğalgaz

Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Avrupa ve Türkiye’ye ihraç edilen doğalgaz hacminin 16 milyar metreküpe çıkarılmasının planlandığını açıkladı.

Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Shahbazov, Şah Deniz 1 sahasından Türkiye’ye doğalgaz satışı için yeni bir anlaşma anlaşma imzaladığını söyledi.

Shahbazov, Şah Deniz 1 sahasından gelecek yıl Türkiye’ye 2.5 milyar metreküp, 2023’te 3.5 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılacağını söyledi. Azerbaycan’ın Şahdeniz 2 sahasından Türkiye’ye yılda 6 bcm büyüklüğünde doğalgazın sevkiyatını öngören sözleşme ise devam ediyor.

Azerbaycan, sözleşmenin sona ermesi nedeniyle Şah Deniz 1 sahasından Türkiye’ye gaz sevkiyatını nisan ayında durdurmuştu.

Türkiye, doğalgaza ihtiyacını Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatlarıyla sevk edilen gazla ve Cezayir, Nijerya ve diğer ülkelerden gelen ve gemilerle taşınan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile sağlamaya çalışıyor. Ancak Türkiye’nin doğalgaz ithalat sözleşmelerinde yenileme döneminin geldiği belirtiliyor.

Nijerya ile olan sözleşmenin yıl sonunda süresi dolarken, Rusya’dan doğalgazın ithaline yönelik sözleşmesinin yenilenmesi gerecek.

Gazprom ile BOTAŞ arasındaki görüşmelerde henüz mutabakatın sağlanamadığı ancak yıl bitmeden anlaşmanın tamamlanacağı aktarılmıştı.

Öte yandan doğalgazın şu anki fiyatlarla satılması ve ihtiyaç duyulan gazın LNG olarak spot piyasa fiyatlarıyla temin edilmesi halinde ithalat faturasının 5 milyar dolar artabileceği ifade edilmişti.