Bakan Bolat: Küresel şirketler üretim, ihracat ve yönetim merkezi için Türkiye’yi tercih ediyor

Ömer Bolat Ticaret Bakanı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, küresel şirketlerin üretim, ihracat ve yönetim merkezi için Türkiye’yi tercih ettiklerini belirterek, Türkiye’nin rekabet avantajına sahip olduğu farklı sektörlerde çok sayıda fırsat sunduğunu söyledi.

Bakan Bolat, MÜSİAD 2023 Yılı Değerlendirme ve 2024 Yılı Beklentiler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti’nin 21 yıllık iktidar sürecinin Türkiye’nin siyasi ve ekonomik yapısını köklü şekilde dönüştürdüğünü ifade etti.

Türkiye’nin uluslararası arenada gücünü ve itibarını artıran önemli adımlar atıldığını, ekonomik kalkınma ve altyapı projeleri ile ülkenin çağdaş bir dönüşüm yaşadığını dile getiren Bolat, ihracat ve sanayi alanında kaydedilen rekorlar ile sağlık ve eğitim alanındaki dev yatırımların Türkiye’yi bölgesel bir güç merkezi haline getirdiğini vurguladı.

Bolat, Türkiye’nin 1980 yılında 67,5 milyar dolar milli geliri, 262 bin kayıtlı şirketi, sadece 1000 ihracatçısı ve toplamda 2,9 milyar dolar ihracatı olduğunu belirterek, “2023 yılının ilk 9 ayı itibarıyla 1 trilyon 75 milyar dolar milli gelire ulaştık. İnşallah seneyi 1,1 trilyon dolar milli gelirle kapatacağız. 2023 yılında, kişi başı milli geliri 12 bin 521 dolar, 140 bin ihracatçısı ve yaklaşık 256 milyar dolar ihracatı, 2 milyon 346 bin şirketi, 2 milyon 224 bin esnafı olan bir ülke olmayı başardık.” diye konuştu.

Türkiye’nin, hava yolu altyapısına önemli yatırımlar yaptığına, sağlık alanında büyük adımlar attığına dikkati çeken Bolat, 2023 itibarıyla Orta Vadeli Program’da belirlenen hedeflerin çok büyük ölçüde gerçekleştirildiğini aktardı.

Ömer Bolat, Türkiye’nin savunma sanayisinde son yıllarda önemli gelişmeler ve başarılar kaydettiğini dile getirerek, “Savunma sanayi ihracatımız 2002’de yalnızca 248 milyon dolar iken, 2023 yılına geldiğimizde tam 21 kat artışla 5,5 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Türkiye artık savunma sanayi ihracatında dünyanın 8. büyük ülkesi haline geldi.” dedi.

Türkiye’nin son 21 yılda ekonomik büyümesinin ivme kazandığına değinen Bolat, “Türkiye’nin stratejik konumu, Tokyo’dan New York’a kadar 16 farklı saat dilimindeki pazarlara kolay ve aynı gün erişim olanağı sunmaktadır. Küresel şirketler üretim, ihracat ve yönetim merkezi için Türkiye’yi tercih ediyor. Türkiye, rekabet avantajına sahip olduğu farklı sektörlerde çok sayıda fırsat sunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, son dönemde patlak veren bölgesel krizlerin, jeopolitik gerilimlerin ve sıcak çatışmaların hemen hemen hepsinin Türkiye’nin yakın çevresinde cereyan ettiğini, tüm bu olumsuzlukların yanı sıra şubat ayında yaşanan asrın felaketi nedeniyle olumsuz tablonun daha da derinleştiğini ifade etti.