Bank of England (BoE), faizleri %5.25’te sabit tutarken, Bailey, enflasyon ile ilgili ‘Hala gidilecek yol var’ uyarısında bulundu

Bank of England (BoE), faizleri %5.25’te sabit tutarken, Bailey, enflasyon ile ilgili ‘Hala gidilecek yol var’ uyarısında bulundu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) perşembe günü faiz oranlarını %5.25’te sabit tuttu. Başkan Andrew Bailey ise, enflasyonun hedefine ulaşması için “hala gidilecek yol” olduğu uyarısında bulundu.

BoE’nin Para Politikası Komitesi, faizleri uzun bir süre daha sabit tutmaya karar verdi. BoE, faizleri sabit tutma ve gerektiğinde artırma seçeneğini ise açık bıraktı.

Bailey yaptığı açıklamada; “Hala kat etmemiz gereken ciddi bir yol var. Verileri yakından izlemeye devam edeceğiz ve enflasyonu %2’ye geri getirmek için gerekli kararları alacağız.” dedi.

Para Politikası Kurulu (PPK), 6 oya karşı 3 oyla merkez bankasının kilit faiz oranını üçüncü toplantıda değiştirmeme kararı aldı. Alınan bu karar, faiz oranını son 15 yılın en yüksek seviyesinde sabit bıraktı.

BoE’nin bu yönlendirmesi, ABD Merkez Bankası’nın aniden faiz indirimlerini işaret etmesinin ardından, yeni yılda piyasa rallisine karşı çarpıcı bir tezat oluşturdu.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonist baskıların kalıcı olduğuna dair kanıtlar olması durumunda, para politikasını daha da sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulacağı uyarısını tekrarladı.

BoE, faiz oranlarını değiştirme kararının “çok ince bir denge” üzerinde durduğunu ifade etti.

Bailey; “Bu yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz önemli adımlar ve ardışık faiz artışları, ocak ayında %10’un üzerinde seyreden enflasyonun, ekim ayında yüzde 4.6’ya düşmesine katkıda bulundu.” dedi.

(Kaynak: Financial Times)

(Çeviri: Yavuz Donat)