BDDK’DAN YURT DIŞI YERLEŞİKLERİN TL ERİŞİMİNDE ESNEKLİK KARARI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu  uluslararası kalkınma bankalarının, Türkiye piyasasına yatırım yapmak veya Türk şirketlerine kredi kullandırmak için bazı türev işlemleri yapmasına izin vererek, bu bankaları TL erişim kısıtlamalarının bazılarından muaf tuttu.

BDDK ayrıca yabancı menkul kıymet saklama kuruluşları Euroclear ve Clear Stream’in, menkul kıymet takası ile sınır olmak üzere yabancı yerleşik sahipliğindeki TL hesaba kısa vadeli fonlama işlemlerini yapmasına izin verdi.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, uluslararası kalkınma bankalarının muafiyet kapsamında yurt içi bankalarla gerçekleştirebilecekleri finansman işlemlerinde,  Yurt dışı yerleşiklerin TL erişimini sınırlayan düzenlemede esneklik sağlandığı ifade edildi.

Ayrıca; Uluslararası Kalkınma Bankalarına yurt içi TL borçlanma imkanı getirildi.  Yabancı Merkezi Saklama Kuruluşları ve Uluslararası Kalkınma Bankalarına, hem BIST FX swap piyasasında hem de Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile vadede TL alım yönlü swap imkanı sağlandı.