BEKLENEN GÜN GELDİ

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, koronavirüsü nedeniyle  karantina altında bulunan gemideki yolcuların, son testlerde negatif  çıkmaları halinde yarından itibaren gemiyi terk edebileceklerini  söyledi.

Dünyanın konuştuğu Japonya’daki karantina gemisi ile ilgili  günlerdir beklenen haber, Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato’dan  geldi. Kato bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, dün itibariyle  içinde yaklaşık 2 bin 300 yolcunun kaldığı geminin, son testlerin  negatif çıkması halinde yarından itibaren boşaltılabileceğini söyledi.

Pazartesi günü itibarıyla tüm yolculardan test için boğaz sürüntüsü  örneği alındığını kaydeden Kato, laboratuvar test sonuçlarının  çarşamba günü hazır olacağını söyledi. Gemideki herkesin hızlı bir  şekilde evine dönmeyi umduğunu belirten Kato, bakanlık olarak sürecin  sorunsuz tamamlanması için yolculara gereken yardımı yapacaklarını  ifade etti. Kato, negatif sonuç veren ve sağlık problemi belirtisi  göstermeyen yolcuların gemiyi terk etmesinin yarından itibaren  yaklaşık üç gün süreceğini de sözlerine ekledi.

Hong Konglu bir yolcunun gemiyi terk ettikten sonra korona virüsü  taşıdığının anlaşılması üzerine Japonya’da karantina altına alınan
Diamond Princess adlı gemide ilk olarak 3 bin 700 yolcu ve mürettebat  bulunduğu açıklanmış, gemide şimdiye dek enfekte olan 454 kişinin  gemiden tahliye edilerek tedavi altına alındığı bildirilmişti. Dün
ABD’nin 324 vatandaşını tahliye etmesiyle, gemide yaklaşık 2 bin 300  yolcu ve mürettebat kalmıştı. 19 Şubat’ta sona ereceği açıklanan  karantinanın uzatılabileceğine dair söylentiler Japonya ve dünya  kamuoyunu meşgul etmişti.