BEYRUT PATLAMASININ BİLANÇOSU AĞIR

LÜBNAN’IN BAŞKENTİ BEYRUT’TA MEYDANA GELEN PATLAMADA CAN KAYBI YÜZLERCE KİŞİYE ULAŞTI YÜKSELDİ. LÜBNAN SAĞLIK BAKANI YARALI SAYISININ 4 BİNİ AŞTIĞINI KAYDETTİ.

Lübnan’daki Beyrut Limanı yakınlarında patlayıcıların bulunduğu bir depoda büyük bir patlama meydana geldi. Lübnanlı yetkililer, 6 yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmek istenirken  infilak ettiğini açıkladı. Patlama sonucunda bölgenin en önemli ticaret limanI büyük bir harabeye dönüştü.Patlamanın ardından çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinin yakınlarında meydana gelen patlamada 4 binden fazla yaralı olduğu kaydedildi. Lübnan Başbakanı Diyab, patlamanın ardından yaptığı açıklamada, “Lübnan’da bugün yaşanan felaketin sorumlularından hesap sorulacak.” dedi. Yüksel Savunma Konseyi başkentte 2 hafta olağanüstü hal ilan etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Lübnan için sağlık başta olmak üzere ihtiyaç duyulan her alanda insani desteğe hazır olduklarını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Beyrut’ta meydana gelen patlamada yaşamını yitirenler için başsağlığı dileyerek ABD’nin Lübnan halkına yardıma hazır olduğunu belirtti.

Lübnan’da büyük bir patlama sonucu yıkıma uğrayan Akdeniz’in en büyük limanlarından Beyrut Limanı ülke ekonomisinin can damarı sayılıyordu. Patlamada büyük ölçüde tahrip olan BL, başkentin kuzeyinde Akdeniz kıyısında bulunuyor. Lübnan Dağları’nın eteklerinde yer alan liman, Doğu Akdeniz’in en büyük ve en işlek limanlarından biri olarak Lübnan ekonomisinde önemli bir role sahip.