BIDEN ANTONY BLİNKEN’İ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GÖREVİNE ADAY GÖSTERECEK

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk üyelerini açıklamaya hazırlanıyor. Çeşitli kaynaklardan gelen haber akışlarına göre Biden, uzun süredir dış politika danışmanı olan Antony Blinken’i Dişişleri Bakanlığı görevine aday gösterecek.

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk üyelerini Salı günü açıklamaya hazırlanıyor. Çeşitli kaynaklardan gelen haberlere göre Biden, uzun süredir dış politika danışmanı olan Antony Blinken’ı dışişleri bakanlığı görevine aday gösterecek. Blinken’ın bu durumda göreve başlayabilmesi için Senato’nun onayı gerekiyor.

Blinken, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde dışişleri bakan yardımcılığı yapmıştı. New York Times gazetesinin haberine göre yaklaşık 20 yıl boyunca Biden ile beraber çalışan Blinken’ın önceliği ABD’nin güvenilir bir müttefik olarak uluslararası anlaşmalar ve kurumlar içindeki yerini sağlamlaştırmak olacak. Bunların başında da Paris İklim Anlaşması ve İran ile yapılan nükleer anlaşma geliyor. Blinken, bu yaz yaptığı açıklamada ABD’nin iklim ya da koronavirüs gibi sorunlarla ne kadar güçlü olursa olsun tek başına mücadele edemeyeceğini söylemişti.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump ise halen yenilgiyi kabul etmiş değil. Trump’ın destekçilerinden olan eski New Jersey valisi Chris Christie, Trump’ın yenilgiyi kabul etmesi gerektiği yönünde tavır aldı, Trump’ın hukuk ekibini ise “ulusal bir utanç kaynağı” olarak nitelendirdi.