Biden, çarşamba günü Çin Devlet Başkanı Xi ile görüşecek

Biden

ABD Başkan Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile çarşamba günü bir yıl sonra ilk kez yüz yüze görüşecek ve dünyanın iki süper gücü arasındaki gerilimi azaltmayı amaçlayan yüksek riskli bir diplomasi yürütecek.

ABD’den üst düzey yetkililerin verdikleri bilgilere göre, San Francisco Körfez bölgesindeki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi çerçevesinde gerçekleşecek olan ve yakından takip edilen görüşmenin saatler sürmesi ve Pekin ile Washington’dan yetkililerin katılması bekleniyor.

Yetkililer, Biden-Xi görüşmesinde İsrail-Hamas savaşından Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline, Kuzey Kore’nin Rusya ile ilişkilerinden Tayvan, Hint-Pasifik, insan hakları, fentanil, yapay zeka ve “adil” ticaret ve ekonomik ilişkilere kadar bir çok konunun ele alınmasının beklendiğini ifade ettiler.

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkili, “Hiçbir şey geri çekilmeyecek; her şey masada. Bu konuda çok netiz. On yıllar boyunca Çin’i şekillendirme ya da reforme etme çabalarının başarısız olduğunu biliyoruz. Ancak Çin’in hayatımızın geri kalanında da dünya sahnesinde önemli bir oyuncu olmasını bekliyoruz” dedi.

Biden’ın diğer hassas konuların yanı sıra Çin’in yabancı seçimlerdeki “etki operasyonlarını” ve Washington’un Çin’de haksız yere tutuklu olduğuna inandığı ABD vatandaşlarının durumunu gündeme getirmesi bekleniyor.