BIDEN: ”TRUMP’IN 12 NİSAN HEDEFİ FELAKATE YOL AÇAR”

Demokrat başkan aday adayları arasında son ön seçimlerde aldığı başarılı sonuçlarla yarışın favorisi haline gelen eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başkan Donald Trump’ın Paskalya Bayramı olan 12 Nisan’a kadar ülke ekonomisini yeniden faaliyete döndürme hedefini sert bir dille eleştirdi. Biden, bunun ”felaket sonuçlar” yaratacağını savundu.

ABD’de Corona virüsünün hızla yayılması karşısında en az 18 eyaletin valisi halka zorunlu ihtiyaçlar dışında evde kalmaları yönünde talimatlar yayınladı. Salgının hızını kesme çabası kapsamında çok sayıda işyeri kepenk indirdi. Halen ülke nüfusunun yarısına yakını ”evden çıkmayın” emrine tabi tutuluyor.

Trump, Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, 12 Nisan’a kadar ekonomide şalteri tekrar kaldırmayı ve kapanan işletmelerin tekrar açılmasını istediğini söylemişti.

Video konferans üzerinden gazetecilere konuşan eski Başkan Yardımcısı Biden ise, normalleşmeye hızlı şekilde geri dönmenin ters tepebileceği uyarsında bulundu.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Trump’ın Demokrat Partili rakibi olması ihtimali giderek kuvvetlenen Biden, Trump için, ”Paskalya’ya kadar ülkeyi tekrar faaliyete açmak istiyor. Tam sosyal mesafe koymanın etkilerini görmeye başlıyorken halkımızı tekrar işe gönderirsek enfeksiyonlarda ikinci dalga başlar, halkımız ve ekonomimiz için bir felaket olur. Bu durum uzun vadede çok daha yıkıcı sonuçlar yaratır,” diye konuştu.

Biden, işletmeler ve yatırımcılara da, ekonomi için en iyi yolun ne olduğu üzerinde düşünürken ”Wall Street bilimini” değil, ”tıp bilimini” rehber olarak kullanmaları çağrısında bulundu.