BILL GATES: KOVİD-19 AŞILARININ NEREDEYSE HEPSİNİN İŞE YARAYACAĞINA İNANIYORUM

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Kovid-19 aşılarının neredeyse  hepsinin işe yarayacağına inandığını söyledi.


ABD’li milyarder ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates, ABD  basınında yer alan bir röportajda, yeni tip korona virüse (Covid-19)  karşı geliştirilen aşıların neredeyse tamamının işe yarayacağına  inandığını söyledi. AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax’ın  aşılarının da Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları gibi yakında benzer  bir başarıya ulaşmasını beklediğini söyleyen Gates, “Şubat ayına kadar  büyük ihtimalle hepsinin çok etkili ve güvenli olduğunu kanıtlayacağı  konusunda iyimserim” dedi. ABD’deki vaka sayılarındaki artışa değinen Gates, “Vaka sayısı artmaya devam ediyor ve bu artışın Şubat ayı  boyunca devam etmesi bekleniyor. Bu kış döneminde muhtemelen günde 2  binden fazla ölüm olacak” diye konuştu.


İşe yarayan bir aşı üretmenin ve insanların çoğuna aşı yapmanın da  zorluklarının bulunduğunu belirten Gates, ABD’de lojistik birimlerinin  kafasının biraz karışık olduğunu ancak bu sorunların çözüleceği  konusunda umutlu olduğu ifade etti. Gates, “İnsanlar güvenliğin  sağlandığına ilişkin daha fazla kanıt görecek ve zamanla salgının  yayılmasını durdurmak için ihtiyacımız olan artı yüzde 70 seviyeye  ulaşacağız” dedi.


Türk kökenli Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu  ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile ABD’li ilaç firması Pfizer ortaklığıyla geliştirilen korona virüs aşısının yüzde 90’ın  üzerinde etkili olduğu açıklanmıştı. ABD’li ilaç şirketi Moderna da  geliştirilen potansiyel Kovid-19 aşısının yüzde 94.5 etkili olduğunu  duyurmuştu. Bugün de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketinin  birlikte geliştirdiği korona virüs aşısının yüzde 70 koruma sağladığı  belirtildi.