BILL GATES’TEN SALGINLA MÜCADELEDE 3 ÖNERİ

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, koronavirüs salgını ile etkin bir mücadeleiçin atılması gereken üç adımı yazdı.

Dünyanın en zengin ikinci insanı Bill Gates, Washington Post gazetesi için kaleme aldığı yazıda, ABD’nin koronavirüsün yayılma hızını düşürme şansını kaybettiğini ancak salgının bundan sonraki seyrini belirleyecek kararları almak için halen geç olmadığını söyledi.

Ülke genelinde çok sayıda uzman ve siyasi liderle konuştuğunu belirten Gates, atılması gereken üç adım olduğunu ifade etti.

Sokağa çıkma yasağı 

İlk olarak ülkenin tamamını kapatmak gerektiğine değinen milyarder iş adamı, halk sağlığı uzmanlarının çağrısına rağmen ABD’de bazı eyalet ve şehirlerde hala sokağa çıkma yasağı uygulanmamasını, plajların ve restoranların açık olmasını eleştirdi.

Bu durumun felakete davetiye çıkarmak olduğunu söyleyen Gates, “İnsanlar hala özgürce eyaletler arasında hareket edebiliyor, dolayısıyla virüs de öyle. Herhangi bir yerde kapatma kararı uygulanması her yerde uygulanması anlamına gelir. ABD’de vaka sayıları düşmeye başlayana kadar -ki bu en az 10 hafta sürebilir- kimse hayatına veya işine normal bir şekilde devam edemez ve sokağa çıkma yasağı konusunda gevşek davranamaz” diye yazdı.

Yaygın testler

Amerikalı milyarder iş insanı Bill Gates, atılması gereken ikinci adım olarak hükümetin test konusuna el atmasını gösterdi. Daha fazla test yapılması ve elde edilen verilerin bir araya getirilmesi gerektiğini söyleyen Gates, böylelikle klinik araştırmalar için potansiyel gönüllülerin hızlı bir şekilde belirleneceğine işaret etti.

 Test kitlerinin eksikliğine de dikkat çeken ABD’li iş insanı, kimlere test yapılacağına dair öncelikler belirlenmesi gerektiğine değinerek, “Listenin ilk sırasında sağlık çalışanları geliyor. Ardından şüpheli semptomlar gösterenler ve virüsü kapmış olma şansı yüksek kişiler olmalı. Aynı şey maskeler ve solunum cihazları için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Tedavi ve aşı 

Bill Gates, son olarak tedavi ve aşı geliştirme sürecinde veri tabanlı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gates, ilaç ve aşı üzerinde hızlı denemeler yapmak, sonuçlar gelir gelmez kamuoyunu bilgilendirmek, güvenilir ve etkili bir tedavi bulunduğunda ise bunun ilk önce en çok ihtiyacı olan hastalara gitmesini garanti etmek gerektiğini kaydetti.

Her şey doğru yapıldığı takdirde 18 aydan kısa bir süre içinde aşı bulunacağını dile getiren Gates, “Ancak aşının bulunması bu savaşın yalnızca yarısı. Amerikalıları ve dünyadaki diğer insanları korumak için bu aşıdan milyarlarca doz üretmemiz gerekecek” uyarısı yaparak, hükümetin özel sektör ile iş birliğinde aşı çalışmalarına ve üretimine destek olmasının önemine vurgu yaptı.

Yazısının sonunda 2015 yılında yaptığı bir konuşmada dünya liderlerini, ‘olası bir salgına karşı savaşa hazırlanır gibi hazırlanma’ konusunda uyardığını hatırlatan milyarder iş insanı, “Daha gidecek çok yolumuz var ama halabilimsel veriler ve uzmanların tecrübesi ışığında doğru kararlar alırsak pek çok hayatı kurtarabileceğimize ve normale dönebileceğimize inanıyorum” diye noktaladı.