Binance’in BNB token’i dijital varlıklardaki son rallinin çoğunu kaçırdı

binance kripto paralar

Binance’in BNB token’i, ABD’deki suçlamaları kabul etmesi ve 4,3 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılmasının ardından en büyük kripto borsası için zorlu görünümün bir işareti olarak, dijital varlıklardaki son rallinin çoğunu kaçırdı.

CoinGecko verilerine göre, kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri son yedi gün içinde Bitcoin artışının da etkisiyle yaklaşık %12 ya da 180 milyar dolar arttı. Aynı dönemde BNB %1,7 değer kazanarak Perşembe günü Londra’da saat 8:30 itibariyle 231 dolardan işlem gördü.

Sahiplerine Binance’te daha düşük işlem ücretleri gibi avantajlar sunan BNB, borsaya yönelik duyarlılığın bir yansıması olarak görülüyor. Platform bu yıl, ABD’de 21 Kasım’da kara para aklama ve yaptırım ihlalleri nedeniyle suçlu bulunmasıyla sonuçlanan bir dizi düzenleyici soruşturmaya maruz kaldı. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre BNB, yılbaşından bugüne kadar hala bakım yapan tek büyük token.

Binance, dijital varlıkların yanı sıra kripto türevlerinin alım satımı için açık ara en büyük platform olmaya devam etse de, hakimiyeti azalıyor. CCData’ya göre, borsanın spot işlem hacimlerindeki payı 2023’ün başında %55 iken Kasım ayında %32’ye geriledi. Türev piyasalarındaki payı ise %60’tan %48’e geriledi.

Fon yöneticisi VanEck’in dijital varlıklar araştırma müdürü Matthew Sigel, ABD’li yetkililerle yapılan savunma anlaşmasının ardından “Binance’in hacimlere göre 1 numaralı merkezi borsa olarak tahtını kaybedeceğini bekliyoruz” dedi. Rakipleri OKX, Bybit, Coinbase ve Bitget’in zirveyi ele geçirme potansiyeline sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

DefiLlama verilerine göre, müşteriler Kasım ayında Binance’ten net 1,6 milyar dolar çekerek yılın en yüksek ikinci aylık çıkışını gerçekleştirdi. Bunun bir kısmı tersine döndü ve Aralık ayında şu ana kadar borsaya net 398 milyon dolar aktı.

BNB, ABD tarihindeki en büyük cezalar arasında yer alan 4 milyar dolardan fazla para cezasından bu yana %8 düşüş yaşadı. En büyük 100 dijital varlıktan oluşan bir endeks ise aynı dönemde yaklaşık %14 ilerleme kaydetti.

Kaiko araştırma direktörü Clara Medalie, “BNB şu anda Binance için bir vekil olarak görülüyor ve bu da güçlü düşük performansını açıklıyor,” dedi.

Daha uzun zaman dilimlerinde BNB yine de daha iyi performans göstermiştir – örneğin, ilk 100 token endeksindeki %121’lik artışa kıyasla son üç yılda yaklaşık %700 artış göstermiştir.

Bu yıl dijital varlık fiyatlarında 2022’deki düşüşten sonra görülen toparlanma Binance için bir kuyruk rüzgârı sağlıyor. İtiraf anlaşması ve Sam Bankman-Fried’in FTX’te dolandırıcılıktan mahkum edilmesi, ABD’nin kripto üzerindeki en kötü baskısının sona ermiş olabileceğine dair iyimserliği de körükledi.

Kripto kredi kuruluşu Amber Group’un yönetici ortağı Annabelle Huang, ABD anlaşmasının “BNB fiyatı üzerinde kesinlikle bir etkisi olduğunu” ancak “Binance’in operasyonel olmaya devam ettiğini ve en azından ileriye dönük bir yol olduğunu” söyledi.