Bitcoin 2 ayın en yüksek seviyesini gördü

bitcoin

Kripto para birimi Bitcoin, son 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Kripto para birimi Bitcoin, ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası sıkılaşmasını yavaşlatacağına dair beklentiler ile birlikte son 2 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, son 24 saatte yüzde 2’nin üzerinde değer kazanarak 24 bin 873 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Bitcoin’in fiyatı, 13 Haziran’da kaydettiği 26 bin 857 dolar seviyesinden bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Öne çıkan diğer kripto para birimlerinden Ethereum da 2 ayın zirvesine ulaştı. Ethereum’un fiyatı son 24 saatte yüzde 3’ün üzerinde yükselerek 1.931 dolar seviyesine tırmandı.

Küresel hisse senedi piyasalarındaki pozitif seyre paralel olarak kripto para piyasalarında da yükseliş kaydedildi.

ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin ardından artan küresel risk iştahı, kripto para piyasalarını da destekledi. Ülkede dün açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuz ayında aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda değerlendirildiğinde ise yüzde 8,5 oranında artmıştı.

Bugün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de temmuz ayında beklentilerin aksine aylık yüzde 0,5 oranında azalırken, yıllık yüzde 9,8 ile beklenenden az artış kaydetti.

Analistler, beklentilerin altında gelen enflasyon verileri sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) uyguladığı ultra şahin para politikalarında gevşemeye gideceği beklentisinin arttığını belirtti.