Bitcoin, son 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı

bitcoin

Bitcoin, ABD Enflasyon verisinin ardından son 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Bitcoin, gün boyu pozitif hareket ettikten sonra ABD TÜFE verisinin beklentiler doğrultusunda yıllık yüzde 6 seviyesinde gerçekleşmesi ile birlikte yükselişine devam ederek 26 bin 386 dolar seviyesine kadar yükseldi. 

Kripto piyasalarını domine eden Bitcoin, geçen SVB’nin çöküşüyle birlikte ciddi oranda bir yatırımcı talebi görmeye başladı ve son 4 günde bir ralliye başlayarak %30’un üzerinde değerlendi. Böylece Bitcoin, en son Haziran 2022 döneminde görülen fiyat seviyesine ulaşarak önemli bir kazanım elde etti.

Bitcoin, bugünkü yükselişinin ardından yarım milyar dolarlık piyasa değerine de ulaşarak değerini artırmaya devam etti. Tüm kazanım Bitcoin savunucuları tarafından bankacılık krizinin ortasında en büyük kripto para biriminin güvenli bir liman olarak görüldüğü şeklinde  değerlendirildi. Ancak Bitcoin önderliğinde kripto paraların yükselişe geçmesinin altında yatan sebep, daha çok Fed’in son krizlerin etkisiyle ve son olarak beklentiler doğrultusunda gelen enflasyon verilerinin ardından faiz artırımlarını yavaşlatacağı görüşü olarak görülüyor.

Hatırlanacağı üzere kripto para piyasalarında boğa dönemi, Fed’in genişleyici para politikasına son verme kararıyla sıkılaştırıcı para politikasına geçmeye karar verdiği Kasım 2021 dönemi itibarıyla sonlanmıştı. O dönemden bu yana kripto paralar, sonrasında endüstri içinde yaşanan olumsuz olayların etkisiyle sert düşüşle gördü. Örneğin Bitcoin, şu an Kasım 2021 döneminde zirve fiyatı 69.000 dolardan %60 oranında düşük bir fiyatla işlem görüyor.

Son yükseliş dalgası ise piyasa yorumcularını ikiye bölmüş durumda. Bazıları, yatırımcıların hızlı yükselen fiyatlardan sonra kâr realizasyonu önerirken bu ivmeye daha pozitif bakanlar, bu sıçramayı yeni bir boğa sezonunun başlangıcı olarak görüyor.

Diğer yandan Bitcoin’in hızlı yükselişi, dönüş beklentisiyle satış pozisyonu açan yatırımcıların ciddi miktarda zarar etmesine neden oldu. Coinglass verilerine göre son 24 saatte toplam tasfiye tutarı 315 milyon dolara ulaştı. Tasfiye olan pozisyonların %82’si satış (short) pozisyonlarından oluşuyor.

Kaynak: Investing.com