BM 75. Genel Kurul Başkanlığına Türkiye’nin adayı Volkan Bozkır seçildi

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına Türkiye’nin adayı eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır seçildi.
BM Genel Kurulunda yapılan seçimde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üye ülkelerin temsilcileri salona kendilerine ayrılan saat diliminde tek tek alındı ve oylarını kullandı. Oylama yerel saat ile 09.00’da başladı ve 13.00’te bitti.
193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunda 192 üye ülke oy kullandı. Venezuela, BM’ye üye ülkelerin ödemek zorunda olduğu finansal katkı borcunu ödeyemediği için oy hakkını kaybetti ve bu seçimde oy kullanamadı.
BM Genel Kurul Başkanlığı için tek aday gösterilen Bozkır, 178 ülkenin desteğini aldı ve BM Genel Kurulunun 75. dönem başkanlığına getirildi.
3 oy geçersiz sayılırken, 11 ülke de çekimser oy kullandı.
Bozkır, Türkiye’den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim oldu.
Bozkır, 15 Eylül’de görevi BM 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande’den devralacak ve 2021 Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.
BM Genel Kurulu Başkanı, oturumları yönetiyor ve Kurulun işleyişini düzenliyor. Genel Kurul ayrıca her yıl BM’nin bütçesini belirliyor ve kontrol ediyor.
BM Genel Kurulunda, uluslararası toplumun genel düşüncesini yansıtan kararlar alınıyor.
Dünya liderleri, her yıl eylül ayı ortalarında BM Genel Merkezi’nin bulunduğu New York’ta BM Genel Kurulu genel görüşmeleri için bir araya gelerek küresel sorunlara diplomatik çözüm arama ve ülkelerinin politikalarını anlatma imkanı buluyor.
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, BM tarihinde ilk  defa bir Türk vatandaşının en üst düzeyli görevi üstlenecek olduğu  belirtilerek, “Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri
Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır, 17 Haziran 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığı görevine  seçilmiştir. Oylamaya katılan ülkelerin ezici çoğunluğunun tam  desteğini alarak bu göreve getirilen Büyükelçi Bozkır’ın, bir yıl  boyunca yürüteceği BM 75. Genel Kurul Başkanlığı’nı 15 Eylül 2020  tarihinde devralması öngörülmektedir. BM tarihinde ilk defa bir
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, BM sistemindeki bu en üst düzeyli  görevi üstlenecektir” denildi.
Açıklamada, BM önemine vurgu yapılırken şu ifadelere yer verildi: “Ülkemiz 75. Genel Kurul Başkanlığı görevine adaylığını 2014 yılında  açıklamış, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 17 Eylül 2019  tarihinde BM Genel Kurulu’na hitap ettiği konuşmasında, Büyükelçi
Bozkır’ı aday gösterdiğimizi tüm dünya kamuoyuna duyurmuştur. Seçim  sürecine  Bozkır tek aday olarak katılmıştır. BM Genel Kurulu, BM  üyesi tüm ülkelerin eşit biçimde temsil edildiği, bu bakımdan  uluslararası toplumun sesi ve vicdanı olma özelliği taşıyan en önemli  karar organıdır. BM Genel Kurulu’nun sorumluluklarını etkin ve kararlı  biçimde yerine getirmesi, BM’nin görevleri açısından kilit  niteliğindedir. Genel Kurul Başkanı, tüm bu süreçte liderlik görevi  üstlenmekte  çok taraflılığı ve işbirliğini ön plana çıkaran bir bakış  açısıyla, BM üyesi ülkelerin küresel sorunlara ve bunların çözüm  yollarına dair kararlar almasında uzlaştırıcı bir rol oynamaktadır.
Büyükelçi Bozkır’ın, Genel Kurul Başkanlığı görevini, BM teşkilatının  kuruluşunun 75. yıldönümünde ve BM sisteminin Covıd-19 salgınına karşı  etkin mücadele yöntemleri aradığı zorlu bir dönemde üstlenecek olması  ayrı bir önem taşımaktadır. Tecrübeli bir diplomat ve siyasetçi olan
Büyükelçi Bozkır’ın, bu saygın sorumluluğu başarıyla yerine  getireceğine, dünya barışı ve istikrarına ve içinde bulunduğumuz bu  sıkıntılı dönemin aşılmasına değerli katkılar sağlayacağına  inanıyoruz.”