BOEING 737 MAX’IN EN BÜYÜK İKİ MÜŞTERİSİ SİPARİŞLER İÇİN UYARI DA BULUNDU

Avrupalı ve ABD’li ​​en büyük iki müşterisi, Boeing 737 MAX’in 20 aylık aradan sonra tekrar uçuş onayı almasından bir gün sonra, pandemi ortasındaki talebi izlediklerini bildirerek uyarı sinyali verdi.

Boeing’in dünya çapındaki en büyük müşterisi olan ABD merkezli Southwest Airlines, bu hafta filosunu büyütmek yerine yeni MAX jetlerinin yerini alacağını söylerken ve pandemi nedeniyle filosunu küçültme olasılığını da artırdı. Southwest CEO’su Gary Kelly, gazetecilere, “Talep ısrarla azalacaksa, emekli olabiliriz ve yedek olarak uçakları almamıza gerek kalmaz.” dedi.

737 MAX iki ölümcül kazanın ardından Mart 2019’da dünya çapında yere indirildiğinde, havayolları güçlü seyahat talebini karşılayacak kadar uçakları olmadığından uçuşları iptal etti. Boeing’in en büyük Avrupalı ​​müşterisi olan düşük maliyetli havayolu Ryanair’in üst düzey bir yöneticisi yaptığı açıklamada, şu anda jet için ek siparişlere bakmadığını, ancak COVID-19’un ardından fiyatlar düşerse daha fazla satın alabileceğini söyledi. Ryanair, ilk 30 MAX jetini önümüzdeki yaz teslim almayı beklediğini söyledi. ABD, MAX üzerindeki 20 aylık uçuş yasağını kaldırdı ve Avrupalı ​​yetkililerin de aynı şeyi yapması bekleniyor.