BoE’nin mayısta faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor

ingiltere merkez bankası bitcoin

Monex Europe ve ING’nin ardından Daiwa Capital Markets da mart ayı enflasyon rakamlarının ardından BoE’nin Mayıs toplantısında faizi yükseltmesini bekleyenler arasına katıldı. 

Daiwa Capital Markets ekonomisti Emily Nicol, İngiltere’de enflasyonun 7 aydır çift hanelerde olduğuna işaret ederek, “Mayıs ayında bir faiz artırımı kesinlik kazanmış gibi görünüyor” diye konuştu. 

Nicol ayrıca, çekirdek enflasyonu, özellikler hizmetler enflasyonunun, Mayıs ayı faiz artırımının son olmaması riskini artırdığını da öne sürdü. 

Monex Europe analistleri, Mart ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon ve ücret artışının BoE’nin Mayıs ayında faiz artırması anlamına gelebileceğini, ancak bunun nihai faiz artırımı olacağını öngördüklerini ifade etmişlerdi.

Monex Europe, “İyimserlik işaretleri dikkate alındığında, BoE’nin Mayıs ayında 25 baz puan faiz artıracağını, ancak bunun faiz artırım döngüsünün son adımı olacağını, faiz oranının yüzde 4,50 seviyesinde tepe yapacağını düşünüyoruz” ifadelerni kullanmıştı.

ING’nin gelişmiş piyasalar ekonomisti James Smith de İngiltere’de Mart ayı enflasyon rakamının beklentilerin üzerinde gelmesinin ve ücretlerde büyümenin yüksek seyretmesinin politika yapıcıların Mayıs ayında faiz artırımına doğru yönelim göstermelerine yol açabileceğini vurgulamıştı.

Çekirdek enflasyon oranı çok yüksek seyretse de hizmetler için enflasyonun istikrar kazanmakta olduğunu belirten Smith, mal fiyatlarındaki yükselişin beklenenden inatçı olmasının faiz artırımı olasılığını güçlendirdiğini vurguladı.