BofA: Yatırımcılar, birkaç yıllık kopukluğun ardından Türk bankaları hakkındaki görüşlerini tazelemeye hevesli

Bank of America, Türkiye’ye yönelik yatırımcı ilgisinin önemli ölçüde arttığunu ve yatırımcıların, birkaç yıllık kopukluğun ardından Türk bankaları hakkındaki görüşlerini tazelemeye hevesli olduklarını bildirdi.

BofA Securities yayınladığı raporda, “Son dönemdeki etkileşimlerin yoğunluğu bize 2013 öncesini hatırlatıyor – yoğun pozisyon alma, tek haneli oranlar ve yatırım yapılabilir not beklentisi yılları. Bu kez tetikleyiciler düşük pozisyonlama ve enflasyon, faizler ve bankaların reel getirileri için ‘normalleşme’ görünümü (bkz. rapor: Büyük Normalleşme -özel bankalar). Sadece uzun vadeli fonlar derin bir dalış yapıyor Son dönemdeki etkileşimler, önceki yılların aksine sadece uzun vadeli yatırımcıların hakimiyetinde gerçekleşti. Çoğu, bir süredir Türkiye üzerine çalışma yapmadıklarını, ancak şimdi yakından takip ettiklerini vurguluyor. Ortak görüş, Türkiye’nin ‘normalleşme’ temasına en iyi bankaların maruz kalacağı yönünde.” dedi

Özel bankaların toplam GSYH’ye oranının 2010’daki %11 seviyesinden %3’e gerilediğini belirten BofA, “Benzer şekilde, makro dalgalanmalar, devlet bankalarının artan katılımı ve azalan reel getiriler nedeniyle en büyük bankaların GSYH’ye oranı GOÜ’deki en düşük seviyeler arasında kalmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, kredi penetrasyonu, LtD ve karşılık ayırma son yıllarda önemli ölçüde iyileşmiştir – bu da sıkılaştırma sonrası dönem için iyi bir başlangıç noktasıdır” değerlendirmesini yatı.

“Biz özel bankaların uzun vadeli CoE’lerin üzerinde RoE’ler sağlayabileceğini savunuyoruz. Evet, bu yakın değil ama piyasalar ileriye bakıyor. CDS ve sabit gelir piyasasında toparlanma hızlı oldu. Hisse senetlerinin de bunu takip etmesi muhtemel” ifadelerini de kullanan BofA, Akbank, Garanti, İş Bankası ve YKB için “al” tavsiyesi verdi.

(Kaynak: Foreks Haber)