BOJ Başkanı Ueda, ultra gevşek para politikasını sona erdirmenin “ciddi bir zorluk” olacağı konusunda uyardı

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, tahvil piyasasındaki dalgalanmalardan ve finansal kuruluşlar üzerindeki olumsuz etkilerden kaçınmak için faiz oranlarını artırma konusunda dikkatli bir şekilde ilerleyeceğini söyledi. Ueda, merkez bankasının ultra gevşek para politikasını sona erdirmenin “ciddi bir zorluk” olacağı konusunda uyardı.

Financial Times Global Boardroom konferansında konuşan Ueda, BOJ’un yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerleme kaydettiğini söyledi ancak politika normalleşmesinin sırasını belirlemek için henüz “çok erken” olduğunu vurguladı.

Ueda, “Kısa vadeli faiz oranlarını normalleştirdiğimizde, finansal kurumlara ne olacağı, genel olarak para borçlularına ne olacağı ve toplam talebe ne olacağı konusunda dikkatli olmamız gerekecek. Bu bizim için ciddi bir zorluk olacak.” dedi.

Ueda, Japon şirketlerinin ücret belirleme davranışlarının, yükselen küresel emtia fiyatlarının yarattığı ilk şokun ardından değişmeye başladığına dair işaretlere rağmen, geçici faktörler dışarıda bırakıldığında enflasyonun BoJ’un hedefinin altında kaldığını ifade etti.

BoJ’un enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşılana kadar niceliksel ve niteliksel parasal genişlemeyi sürdürme taahhüdüne atıfta bulunan Ueda, “Aynı hedefe ulaşma yolunda ilerleme kaydediyoruz, ancak ileriye dönük yönlendirmeyi kaldırmadan önce kat etmemiz gereken bir mesafe var. Bu mesafenin ne kadar uzun olacağı oldukça belirsiz. Politika duruşumuzu ciddi anlamda normalleştirdiğimizde özellikle ne yapacağımızı belirlemek için henüz çok erken” dedi.

Ueda, Japonya’nın bankacılık sisteminin kısa vadeli faiz oranlarındaki bir miktar artışa dayanabilecek kadar sağlam olduğunu söyledi. Ancak BoJ’un durumu dikkatle izlemesi gerektiği konusunda da uyardı ve “Faiz oranlarındaki bir miktar artışı karşılayabilecek yeterli sermayeye sahip olduklarını düşünüyorum. Ancak bu bir derece meselesi, bu yüzden dikkatli olmamız gerekecek” diye konuştu.

ABD ve Çin’deki ekonomik görünüme ilişkin risklere de değinen Ueda, “Çin ekonomisi artan jeopolitik gerilimlerin ortasında birçok zorlukla karşı karşıya. Emlak sektöründe yaşananların ekonominin geri kalanına daha ciddi yansımaları olabilir” dedi.

Kaynak: Foreks Haber