BOJ OLASI RİSKLERE KARŞI DEVLETİN KASASINDAN 6 MİLYAR DOLAR NAKİT ALACAK

tokyo borsası

Japonya Merkez Bankası (BOJ), koronavirüs vakalarındaki artışın piyasalarda yol açabileceği olası bozulmalara karşı devletin kasasından 6 milyar dolar nakit kullanacak.

Japonya Maliye Bakanlığı ile nakit kullanımı konusunda anlaşmaya varan Banka, gelecek yılın Mart ayı sonuna kadar dilediği zaman o dönemki kur üzerinden nakit ABD Doları satın alabilecek.

BOJ’un Maliye Bakanlığı ile nakit dolar alımı için ilk kez böyle bir anlaşma yapması, Banka’nın yıl sonuna doğru dolar fonlamasında sıkıntıların tekrarlanması riskine karşı ihtiyatlı davrandığı şeklinde yorumlanıyor. 

Ekonomistler dolar fonlamasında şu an için bir sorun olmadığını ancakgelecekte yaşanabilecek olası bir tehlikeye karşı BOJ tarafından atılan adımın makul olduğunu savunuyor.

BOJ’un geçmişte dolar sıkışıklığını aşmak için ABD Merkez Bankası FED’e bel bağladığını belirten uzmanlar, atılan son adımla birlikte buna gerek kalmayacağını ifade etti.

Japonya Maliye Bakanlığı’nın kasasında döviz, mevduat ve menkul kıymetlerden oluşan 1,3 trilyon dolarlıkrezervin yanı sıra 43 milyar dolar değerinde altın rezervi bulunuyor.