Bolat: İhracat temmuzda %8.4 arttı ve tarihin en yüksek temmuz ayı ihracat değerine ulaştı

Ömer Bolat Ticaret Bakanı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ihracatının temmuz ayında %8.4 artışla 20 milyar 93 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Böylelikle tarihin en yüksek Temmuz ayı ihracat değerine ulaşılmıştır.” dedi.

Bolat, dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bolat açıklamasında şunları söyledi:

“2023 yılı ocak-temmuz döneminde ise ihracatımız küresel üretim ve ticaret de düşüş ile deprem felaketine rağmen geçtiğimiz yılki seviyelerine yakın 143 milyar 435 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. (Bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatımız yılın ilk altı ayında %0.6 oranında düşmüştür.)

Temmuz ayı itibarıyla son 12 aylık ihracat ise %2.1 oranında artış ile 253 milyar 379 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bu sonuç küresel üretimdeki ve özellikle en büyük ihracat pazarlarımız olan AB ülkelerindeki durgunluğa, dünya ekonomisinde zayıflayan üretime ve ticaret hacmine ve ayrıca dünya ticaret fiyatları ile emtia fiyatlarındaki ciddi düşüşe rağmen başarılmıştır.

Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, motorlu kara taşıtları ihracatı %36 oranında artarak 2.4 milyar dolar; kazan ve makine ihracatı %24.9 oranında artarak 1.9 milyar dolar; elektrikli makine ve cihaz ihracatı ise %30.7 oranında artarak 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Önemle vurgulamak istediğim bir diğer gelişme ise katma değerli ihracattaki artıştır.

Bu kapsamda, 2022 yılında %36.9 olan orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatının imalat içindeki payı, bu yılın ilk yedi ayında %40.8’e yükselmiştir.

Önümüzdeki dönemde de katma değeri yüksek ürünlerin üretimini ve ihracatını artırarak daha fazla değer yaratılmasını sağlayacak ve sürdürülebilir refah artışlarını elde edeceğiz.

Temmuz ayında ithalatımız ise %11.1 artışla 32 milyar 475 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Ocak-temmuz dönemde ithalatımız ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %5.1 oranında artışla 217 milyar 52 milyon dolara ulaşmıştır.

İthalattaki artış önemli oranda işlenmemiş altın ithalatından kaynaklanmaktadır. Nitekim bu dönemde işlenmemiş altın ithalatı 12.5 milyar dolar, yani %180.4, artarak 19.4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

2022 yılında ithalattaki artışın temel belirleyicisi olan enerji ithalatı ise %26 oranında gerileme ile 41.1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bir önemli sevindirici husus ise, TL ile yapılan ithalattaki artıştır. Ocak-temmuz döneminde TL ile ithalatımız %157.1 artarak 309.5 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu artış ödemeler dengesi finansmanı açısından olumlu bir gelişmedir. “