Borsa İstanbul, VİOP’ta işleyiş esaslarına ilişkin bir dizi değişikliğe gitti

borsa istanbul viop

Borsa İstanbul, Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası’nda (VİOP), Piyasa Yapıcılık Kuralları ve diğer işleyis esaslarına ilişkin bir dizi değişikliğe gitti.

Borsa İstanbul, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda, 2 Aralık 2022 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcılık kuralları ve diğer işleyiş esaslarına ilişkin bir dizi değişiklik yaptı.

Borsa İstanbul’un resmi internet sitesinde yer alan duyuruya göre;

Hisse senedi, endeks, kıymetli maden, döviz ve elektrik vadeli sözleşmeleriyle endeks opsiyon sözleşmelerinde piyasa spread ve minimum emir büyüklüğü yükümlülüklerinin yanı sıra, hisse senedi vadeli işlem sözleşmelerinde piyasa yapıcı hak ve yükümlülük gruplaması güncellenecek.

Piyasa yapıcılık programı kapsamında gelir paylaşımının hesaplanmasında kullanlan işlem hacmi katsayısı 0.60, piyasada bulunma oranı katsayısı ise 0.40 olarak belirlenecek. Piyasa yapıcılığı yetkisinin iptali halinde, son üç ayda elde edilen gelir paylaşım tutarları tahsil edilecek. Önceki uygulamada iptal durumunda son üç ayda elde edilen gelir paylaşım tutarlarının yanı sıra son üç ayda elde edilen borsa payı indirimi de tahsil ediliyordu.

Halihazırda iki ayda bir yapılan Piyasa Yapıcılık performans değerlendirmesi, yeni düzenleme ile birlikte haziran ve aralık aylarının sonunda olmak üzere 6 ayda bir yapılacak.

Endeks ve döviz opsiyon sözleşmeleri kullanım fiyat adımları güncellenirken, hisse senedi vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde özel işlem bildirimi minimum ve maksimum miktarları, günlük olarak belirlenecek.

Ayrıca, açıklama ekinde yer alan opsiyon sözleşmelerine ilişkin bir dizi revizyon da aynı tarihte yürürlüğe girecek.