BORSADA YÜKSELİŞ KALICI OLUR MU?

Avrupa’da koronavirüs nedeniyle yeni vakaların ve can kayıplarının ivme kaybetmesi, Çin’de son dönemde vaka sayısının çok düşük seviyelere gelmesi ve yeni can kayıplarının yaşanmaması, küresel piyasalarda risk iştahını yükseltti. Bunun yanı sıra FED başta olmak üzere Merkez Bankalarının hamleleri ve hükümetlerin teşvik paketleri de virüsün ekonomilere olumsuz etkisini olabildiğince azaltmaya çalışılıyor.

BIST 100 ise psikolojik direnç seviyesi olan 90 bin üzerinde kalıcı olmaya çalışıyor.

Peki kısa vadede yaşanan bu yükseliş kalıcı olur mu? Uzmanlar EKOTÜRK’e değerlendirdi.

 

BELGİN MAVİŞ – A1 CAPITAL GMY

BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününde 92 bin 500 direnç seviyesi üzerine çıktı. 82 bin seviyelerinden başlayan yükseliş eğiliminde ilk durak 92 bin 500 ve ikinci önemli direnç 93 bin 700.

Son dönemde gelen iyi haberler borsayı pozitif etkilese de uzun vadede düşüş trendi devam ediyor.

Düşüş trendinin yukarı yönlü trendle yer değişim noktası olarak 100 bin seviyesini öngörüyorum. Bu seviye üzerinde kalıcı kapanışlar trendin yavaş yavaşdönmesininilk işaretleri olarak yorumlanabilir.

Ancak 103 bin 700 -104 bin 500 bandı geçilmeden trend değişiminden bahsetmemek gerekir. Geri çekilmelerde ise 89 bin 500- 87 bin 600 destek olarak çalışmaya devam eder.

Covid-19 kontrol altına alınmadan yükseliş trendine girdik beklentisi için erken olacaktır.

 

ÜZEYİR DOĞAN- GEDİK YATIRIM – YATIRIM DANIŞMANLIĞI BİRİM MÜDÜRÜ

Küresel ölçekte koronavirüsün yayılma hızı ve ekonomiler üzerindeki etkileri izlenmeye devam ediliyor. Her ne kadar belirli bir kesim tarafından açıklanan rakamlara şüphe ile yaklaşılsa da Çin’de virüsün yayılma hızının yavaşladığına hatta durma noktasına geldiğine dair gelen haberler bir süredir manşetlerde. Bununla birlikte Çin’in ardından salgının merkezi haline gelen İtalya ve İspanya’da da virüsün yayılma hızının yavaşlamaya başladığına dair haberler mevcut. Son olarak ABD Başkanı Trump ve Yardımcısı Pence tarafından yapılan açıklamada, ABD’deki salgının dengelenmeye başladığına dair işaretler olduğunun dile getirilmesi de olumlu bir atmosfer oluşturdu. Tüm haberler virüs bilinmezliği nedeniyle sert satışlar görülen hisse senetleri endekslerinde dipten dönüş sağladı.

 

Endekslerin gördüğü dip seviyelerine göre önemli tepkiler yapmış olmasına karşın, bunun kısa vadede güçlü bir trende dönüşerek, kayıpların tamamının telafi edilmesinin çok mümkün olmadığını düşünüyoruz. Şu an için piyasalarda fiyatlama davranışlarındaki aşırılıkların alınması söz konusu. Bu süreç bir süre sonra yerini bir konsolidasyon sürecine bırakarak, dalgalı bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Dipten başlayan dönüşün bir “V” formasyonuna dönüşmesi için henüz yeterli argüman olmadığı kanaatindeyiz.

 

SELÇUK GÖNENÇLER – STRATEJİST

89 bin üstündeki tepki hareketinin kalıcı olması için 92,5 üstünde kapanışların devam etmesi teknik anlamda oldukça önemli bir detay olacaktır. Bu anlamda 92,5 üstündeki hareketin kısa vade hedefi ise 97 binler olacaktır.

92 bin 500’ün altına yeniden kayılması durumunda ise 83 bin-85 bin seviyelerine doğru satış baskısı etkin eğilim haline döner.

Bu bağlamda 92 bin 500 veya 89 bin 900 seviyeleri tepkide doğru yerde durmak için tercih edilebilecek destek/izsüren stop loss seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

RIDVAN BAŞTÜRK – FON YÖNETİCİSİ

Küresel piyasalarda risk iştahının arttığı günler içerisindeyiz. Bunun temelinde koronavirüse ilişkin endişelerin azalması yatıyor. Vaka sayılarındaki artış hızında yavaşlama beklentisi piyasaları canlı tutuyor.

BIST100 için 82-83 bin üzerinde kalındığı sürece aşağı yönde bir risk taşımadığını ifade etmiştik. Bu bölge üzerinde kalan BIST100 bugün kabaca 112.400-82.000 düşüşünün ilk fibo düzeltmesini geçiyor. Genel resimde 82-83 bin, kısa vadede 93 bin 500 üzerinde kalınması borsayı pozitif yani alıcılı bölgede tutacaktır. İzlenmesi gereken önemli direnç seviyeleri sırasıyla 97 bin 200 ve 99 bin 300 olacaktır.