BREXIT GÖRÜŞMELERİNDE TARAFLAR ARASINDA KRİTİK SORUNLAR HENÜZ ÇÖZÜME KAVUŞMAKTAN UZAK

brexit

Avrupa birliği ve ingiltere arasındaki brexit müzakereleri verilen aranın ardından devam ediyor…İngiliz müzakerecileri, AB ile ticaret anlaşması için yaptıkları görüşmelere bir yenisini ekleyerek, yıl sonunda kaotik bir ayrılığın yaşanmaması amacıyla Pazar günü Brüksel’e geldi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Cumartesi günü yaptıkları açıklamada, Cuma günü gündemdeki üç önemli sorun nedeniyle duraklatılan görüşmelere devam etmeleri talimatını verdiklerini söylemişti. Johnson ve Von der Leyen’in açıklamasında balıkçılık, adil rekabet ve gelecekteki yaşanabilecek anlaşmazlıklar konusunda yaşanan fikir ayrılıkları çözülmediği takdirde hiçbir anlaşmanın mümkün olmadığı vurgulanmıştı.

Müzakerecilere yakın bir kaynak bu görüşmelerle ilgili “son kez zar atılıyor“ yorumunda bulunurken, İngiltere’nin 31 Ocak’ta resmi olarak AB’den ayrıldığı ve 31 Aralık tarihine kadar sürmesi beklenen geçiş sürecinde, anlaşmazlıklardan ötürü bir çok şansın kaçtığı hatırlatıldı.

İngiltere baş müzakerecisi David Frost, ekibinin bir anlaşma sağlamak için çok çalışacağını söylerken, AB müzakerecisi Michel Barnier’in Pazar günü AB üye devletlerinin Brüksel büyükelçilerine vereceği söylenen brifing ise Pazartesi sabahına ertelendi.

İngiltere ve eski AB ortakları Kovid-19 salgınının ekonomik etkileriyle uğraştığı dönemde eğer bir ticaret anlaşmasına varılamazsa, beş yıllık Brexit süreci karmaşık bir son yaşayacak. Uzmanlar, anlaşmasız bir senaryonun İngiliz ekonomisinde büyük ve uzun vadeli bir bozulmaya neden olacağı konusunda uyarıda bulunuyorlar. The Times gazetesinin haberine göre, birçok İngiliz bakan, Johnson masadan anlaşmasız ayrılsa dahi bu senaryoya uygun planlar yaptıklarını belirtiyor.