Bu yıl ne okuduk? Ekotürk’ün 2023 yılı favorileri

Ekotürk kitaplık

Ekotürk ekibi, bu yıl okudukları kitaplar arasından favorilerini paylaştı… 

– Kim Var İmiş Biz Burada Yoğ İken, Cemal Kafadar

Cengiz Özdemir, Kurucu Genel Yayın Yönetmeni

*Cemal Kafadar bu kitapta bir araya getirdiği dört denemede, on altıncı ve on yedinci yüzyıllar Osmanlı dünyasından oldukça mütevazı dört kişiyi ele alıyor: Babasından kalan arazi üzerindeki haklarını korumak için divan-ı hümayuna başvuran Mustafa adlı Yeniçeri; İstanbul’da günce tutan Seyyid Hasan adlı derviş; ticaret için gittiği Venedik’te ölen Ayaşlı Hüseyin Çelebi; rüyalarını kaleme alarak şeyhine mektupla gönderen ve bu yolla irşad edilmeyi bekleyen Üsküplü Asiye Hatun. Yazıların her biri ampirik malzemeye, Kafadar’ın arşivlerde ve yazma kütüphanelerinde bulduğu kaynaklara dayanıyor, ancak tarihçinin “uzak gözlüğü” saydığı yöntem, paradigma ve felsefe sorunlarıyla da uğraşıyor.

– Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

İzlen Erdem, Yayın Koordinatörü

*Dostoyevski, yaşamının son yıllarında başyapıtı Karamazov Kardeşler’i tamamladığında, Rus yazınında ‘felsefe düzeyinde roman-tragedya denen türün de temelini attığının bilincinde değildi. Dostoyevski’nin yaşam birikiminin tümünü ve sanat gücünün doruğunu içeren bu roman, gerçekte insanı insan yapan ne varsa, onlara adanmış bir destan niteliğini taşır. Bir aileyi konu alan ve bir felaketler zinciri olarak gelişen olay örgüsü, bireysel öğelerin yanı sıra, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısındaki Rus toplumunu da geçirdiği sarsıntıların tümüyle, dünya edebiyatında bir eşi daha bulunmayan bir sanat aynasından yansıtır.

– Kar Kokusu, Ahmet Ümit

Serpil Boydak, İç Yapımlar Şefi

*Ahmet Ümit’in klasikleşmiş ve otobiyografik öğelerle bezeli polisiye romanı Kar Kokusu, Türkiye’nin en karanlık günlerinde, tüm devrimcilerin cennet gözüyle baktığı Moskova’da geçiyor. Usta yazar bir yandan dönemin keşmekeşine ışık tutuyor, bir yandan da nefes nefese bir gerilimin ortasında okura sürükleyici bir deneyim yaşatıyor.

– Korku, Stefan Zweig

Ali Çağatay, Sunucu

*Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer.

– Miras, Vigdis Hjorth

Sezin Yıldırım, Arşiv Sorumlusu 

*Çağdaş Norveç edebiyatının en önemli seslerinden Vigdis Hjorth, Miras’ta bir aile portresinin arka planını resmediyor ve gerçeklere dayalı bir travma hikâyesi anlatıyor. Yakınlığın ve yakınların açtığı yaraların, bağların ve bağları koparmanın hikâyesi bu, tiyatro eleştirmeni Bergljot’un ailesine rağmen sağ kalma, yaşamına sahip çıkma mücadelesinin hikâyesi. 

– Benim Hüzünlü Orospularım, Gabriel Garcia Marquez

Gaye Yıldırım, Editör

*Dünyanın en büyük yazarlarından biri olarak kabul gören Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez, Benim Hüzünlü Orospularım adlı yapıtında sıra dışı bir aşkı konu ediniyor. Aşka farklı bir perspektif çizen yazar, hüznü ve coşkuyu etkileyici bir şekilde iç içe sunuyor. Marquez, kısa ama bir o kadar çarpıcı olan bu yapıtında da en güçlü temsilcilerinden biri olduğu büyülü gerçeklik akımını terk etmiyor. 

  • Bay Pipo, Soner Yalçın  

Mücahit Enes Sevinç, Muhabir/Editör

*Gerçek kişilerin başından geçen tümüyle gerçek olaylar anlatılıyor. Halen aydınlatılmamış bir suikasta kurban giden MİT görevlisi Hiram Abas’a odaklanarak Teşkilat’ın gayriresmi tarihini aktaran kitap, karanlığa tutulmuş bir ışık niteliğinde.

– Dar Koridor, Daron Acemoğlu

  Dilan Erdemir, Muhabir/Editör

*Bazı toplumlar özgürken, diğerleri neden otoriter yönetimler altında veya anarşi içinde yaşadılar ve yaşıyorlar?

Özgürlük Batı’ya özgü bir durum mu? Özgürlüğün ve demokrasinin akıbeti ne olacak? Daron Acemoğlu ve James A. Robinson’a göre özgürlük “doğal” bir durum değil… Güçlü bir sivil toplum ile güçlü ama prangalanmış bir devletin birbirlerini dengelemesiyle, süreç içinde elde edilen bir kazanım. Bu zor şartlar sağlandığında girilen “dar koridor”da kalmak ise sürekli bir çaba gerektiriyor. Dar Koridor, okuru tarihte uzun bir yolculuğa çıkarıp özgürlüğün doğuşu, sürdürülebilirliği ve akıbeti hakkında çarpıcı sonuçlara ulaştırıyor.

– Mitolojiden Masallar, Müzehher Erim

Nevra Taşlıdan, Kültür Sanat Editörü 

*Bu kitabın kahramanları tanrılar ve tanrıçalar.Onlar anadolu topraklarından doğup önce Yunanlılara, oradan da Romalılara geçtiler ve antik zamanlardan günümüze kadar bütün sanatlar için, özellikle de edebiyat için bitmek tükenmek bilmeyen bir kaynak oluşturdular. Mitolojiden Masallar, mitolojinin o derin dünyasına henüz adımını atmamış okurların anlayabileceği bir dilde, giriş niteliğinde hazırlandı.

– Arafta, George Saunders

Merve Örengil, Kültür Sanat Editörü

*Ölmek nasıl bir şey? Yaşayan en iyi öykücülerden biri olarak gösterilen George Saunders, uzun süredir merakla beklenen ilk romanında, bu can alıcı sorunun yanıtını arıyor.

– Zengin Baba Yoksul Baba, Robert T. Kiyosaki

Alara Akgün, Muhabir/Editör

*Robert Kiyosaki dünya genelinde milyonlarca insanın parayla ilgili düşünme şekillerine meydan okudu ve onları değiştirdi. Genel inanışa ters düşen bakış açısıyla Kiyosaki, dobra konuşması ve cesaretiyle ün kazandı. Dünya çapında finansal eğitimin sıkı destekçisi olarak kabul edildi.

– Marifetler, Ursula K. Le Guin

Zeynep Çelik, Editör

*Hükmedemeyeceğinden korktuğu marifetini kullanmamak için gözlerini mühürleten Orrec ile marifetini “kötüye” kullanmayı reddeden özgür ruhlu Gry… Babalarının oğlu, annelerinin kızı değil de kendi başlarına olmayı isteyen çocukların hikâyesini anlatıyor Le Guin bu kez.

– Gece Yarısı Kütüphanesi, Matt Haig

Eda Özdemir, Sunucu

*Pişmanlıklarını telafi etme şansın olsaydı, bazı konularda farklı davranır mıydın? İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden Matt Haig; Nora’nın pişmanlıklara, ihtimallere ve yeniden seçme imkânına dair çıktığı bu yolculukta, ona eşlik edecek okurlara sürükleyici ve insanın en temel sorunlarını konu alan bir kurgu sunuyor.

– Mektup, Paulo Coelho

Ecem Koç, Kültür Sanat Editörü/Sunucu

*Paulo Coelho Mektub’da farklı kültürlerin gözünden rengârenk bir deneyim hazinesi sunuyor. Coelho’nun ifadesiyle, “Mektub bir tavsiye kitabı olmaktan ziyade tecrübeleri aktarmayı amaçlıyor.”

– Algernon’a Çiçekler, Daniel Keyes 

Suat Dural, Muhabir/Editör

*Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, bilim adamlarının, zeka seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir adaydır. Bu deney Algernon adındaki laboratuvar faresinde test edilmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir.  Ameliyattan sonra, Charlie’nin durumu günlüğüne yazdığı raporlarla takip edilmeye başlanır. 

– Serenad, Zülfü Livaneli

Tuba Aşıcı, Şef Editör

*Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

– Çalınan Dikkat, Johann Hari

Feyza Gümüşlüoğlu, Sunucu

*Gazeteci-yazar Johann Hari, son yıllarda bir şeylere odaklanmakta ne kadar zorlandığını fark ettiğinde suçu önce kendisinde aramış. Ama sonra aslında çoğu insanın aynı sorundan muzdarip olduğunu görmüş. Böylece meseleyi araştırmaya, uzmanlarla görüşmeye başladığında çok daha derin ve kapsamlı nedenlerin söz konusu olduğunu keşfetmiş. Çalınan Dikkat’te Hari bu nedenleri detaylarıyla ele almanın yanı sıra, dikkatimizi geri kazanmanın yollarına kafa yoruyor.

– Gece Yarısı Kütüphanesi, Matt Haig

Eren Can Umut, Sunucu

– Babil’in En Zengin Adamı, George S. Clason

Perihan Tantuğ, Sunucu

*Bir zamanlar Babil’de dünyanın en zengin adamı yaşardı; adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı. George S. Clason, yüzlerce yıl öncesinden kopup gelen kadim anlatılar eşliğinde para ile ilgili problemlerimizi aydınlatmaya çalışıyor.

– Doppler, Erlend Loe

Fatih Ahmetcan Alpcan, Sosyal Medya Editörü

*Andreas Doppler: Bir başarı abidesi! İki çocuklu başarılı bir aile babası; başarılı bir tadilattan geçmiş güzel bir evi ve çok başarılı olduğu iyi bir işi var. Bir gün ormanda dolaşırken bisikletten düşüyor. Otların arasında yarı baygın bir halde uzanırken, uzun zamandır hissetmediği bir huzur doluyor içine: Neredeyse hiç tanımadığını fark ettiği babasının ölümü iyiden iyiye içine otururken, yeni banyo için fayans seçimi gibi banal düşüncelerden ve beynini kemiren o anlamsız çocuk şarkılarından kurtuluveriyor. Doppler, Norveçli yazar Erlend Loe’nin hicivli bir romanıdır.

  • Martin Eden, Jack London

Yağmur Taşanyürek, Sosyal Medya Editörü

*Jack London’ın yarı otobiyografik romanı Martin Eden, 20. yüzyıl başında sosyal ve ideolojik meseleler ağırlıklı içeriğiyle Amerikan edebiyatında büyük ölçüde kabul görmüştür. London farklı sınıflar arasındaki zihniyet ve değer farklarını gözlerimizin önüne sererken, statü ve servetin Amerikan toplumundaki hayati önemine işaret eder. Romanın ana temalarından biri, başarı ve refah yolunun sosyal sınıf farkı gözetilmeksizin herkese açık olduğu şeklinde özetlenebilecek Amerikan Rüyası’dır. Ya da bu idealin yarattığı muazzam hayal kırıklığı…

  • Hakkari’de Bir Mevsim – Ferit Edgü 

Nihan Çelik, Sosyal Medya Editörü

* “O’yu (Hakkari’de Bir Mevsim) sadece gerçekçi bir roman olarak saymak yetmez, gerçeğin inanılmaz bir düşe dönüştüğü, şaşırtıcı bir öyküdür bu. Ferit Edgü’nün gerçek bir yaşamı, bir roman yaşamına çevirmesindeki beceriye hayran oldum. Çünkü “O” gözlem gücünü, anlatı ustalığından alıyor.”

  • Tiamat, İhsan Oktay Anar

Kıvılcım Harika Ertunç, Sunucu

*İhsan Oktay Anar, 8 yıllık bir aranın ardından yeni bir kitap bekleyişinde olan okurlarına yine gerçekle hayali, ölümle ölümsüzlüğü düşündürüyor. Tiamat romanı, 1915 yılında Devlet-i Aliye armasıyla sefere açılan bir tahtelbahirde yani denizaltında geçiyor. Tahtelbahirin telsiz çağrı kodu olan Tiamat, kitaba ismini veriyor. Ayrıca Tiamat; aynı hikâyenin kendisi gibi tarihten, mitolojiden ve teknolojiden getirdiği birden fazla tanımı kapsıyor. Yazar, denizaltında seyre çıkan mürettebatın nefes kesen hikâyesini fantastik bir kurgu ile anlatırken sizi önce denizaltının içine sıkıştırıyor sonra peşi sıra gelen maceranın içinde derin suların gizemine ortak ediyor.

  • Göremediğimiz Tüm Işıklar, Anthony Doerr

Esra Kuşçu, Yönetici Asistanı

*Marie-Laure, bir müzede kilit ustası olan babasıyla birlikte Paris’te yaşamaktadır. Gözleri gün geçtikçe daha az görmeye başlayan Marie-Laure, altı yaşına geldiğinde kör olur. Babası ona yaşadıkları mahallenin mükemmel bir minyatürünü yapar, böylece her yeri parmaklarıyla ezberler ve artık dışarı çıktığında evinin yolunu bulabilecektir. Fakat bir sabah savaşın kara bulutları şehrin üzerine çökünce, yanlarında müzeye ait içi sırlarla dolu bir taş ile, Saint-Malo’da deniz kenarında bir evde yaşayan, yirmi yıldır dışarı adım atmamış olan amcalarının yanına gitmek zorunda kalırlar.

  • Başarı İlkeleri, Jack Canfield

Şevval Sevim, Grafik Tasarımcı 

* ”Başarı klasiği” olarak nitelendirilen bu kitap bugüne kadar 30 ayrı dilde, 108 farklı ülkede yayınlanarak yüz binlerce kişinin başarıya ulaşmasında rol oynadı. Yeni bölümler eklenerek genişletilen ve gözden geçirilen bu yeni 10. yıl baskısı hayatın neresinde ve hangi alanında olursa olsun başarılı olmak isteyen herkese yol gösteriyor.

Tavuk Suyuna Çorba dizisinin yaratıcılarından Jack Canfield’in ayakları yere basan ve güven veren tarzı, akıcı ve açık anlatımının yanı sıra etkileyici örnekler, ilginç anekdotlar, bilgece afirmasyonlar ile zenginleştirdiği bu kapsamlı ve bilgi dolu kitap keyifle okunacak bir başarı rehberidir. Canfield ve Switzer daha parlak bir gelecek yaratabilmeniz için size kanıtlanmış stratejiler ve sınanmış sistemleri 67 ilke halinde sunuyor.