BUNDESBANK: ALMAN EKONOMİSİ KAYDA DEĞER KÖTÜLEŞMEYLE İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) koronavirüye karşı uygulamaya konan tedbirlerin yeniden uzatılması halinde Alman ekonomisinin  kayda değer bir “kötüleşme” ile karşı karşıya kalabileceği uyarısı yaptı.


Alman ekonomisinin mevcut koronavirüs tedbirleri karşısında  pozisyonunu koruyabilir olduğunu ifade eden Bundesbank, ancak tedbirlerin uzatılması veya sıkılaştırılması halinde ekonominin darbe alabileceğini  vurguladı.


Bundesbank bugün yayınladıağı aylık raporda, “Eğer vaka sayıları ciddi şekilde azaltılamaz ve ekonomik aktiviteye yönelik cari  sınırlamalar devam eder veya sıkılaştırılır ise ekonomide kayda değer  kötüleşme olabslir” ifadelerine yer verdi.


Bundesbank, Alman ekonomisinin 2020 yılının son 3 ayında durgunluğa girdiğini ancak sanayi ve insaat sektöründe toparlanmanın etkisi ile  daralmadığını tahmin ederken, “Alman ekonomisinin esnekliği konusunda  cesaret verici sinyaller ekonomik aktiviteye sınırlamaların yılın  başında uzatılmasının ve sıkılaştırıymasının topyarlanmayı aşırı geciktirmeyeceğine dair umut veriyor” ifadelerini kullandı.