ÇADLI BAKAN: EN ÇOK YATIRIMI ÇİN YAPIYOR, İLK SIRADA TÜRKLERİ GÖRMEK İSTİYORUZ

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) ile Çad Turizm Bakanlığı arasında yapılan anlaşma kapsamında Çad’ın turizmini dünyaya artık Türkler tanıtacak. 

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü ile Çad Turizm Bakanlığı arasında Orta Afrika ülkesi Çad’ın turizm potansiyelinin dünyaya tanıtılması, yatırımların ve turizmin payının artırılması amacıyla anlaşma imzalandı.

Anlaşmanın ardından EKOTÜRK’e özel açıklamalarda bulunan Çad Turizm ve Kültür Bakanı Patalet Geo, ülkesinde turizmin payının halihazırda yüzde 4 civarında olduğunu söyleyerek, beş yıl içinde bu payı yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Afrika hakkındaki yaygın algının çok da olumlu olmadığının ve bunun değişmesi gerektiğinin altını çizen Çadlı Bakan, Ankara’da imzalanan anlaşmanın otel ve altyapı yatırımlarının yanı sıra iletişim ve algı gibi konularda da destek sağlayacağını kaydetti.

Afrika’nın yatırım potansiyeline de değinen Bakan Geo, şu ana kadar Türkiye’den yatırım olmadığına dikkat çekerek Türk iş insanlarına ‘Çad’a yatırım yapın’ çağrısında bulundu.

Patalet Geo, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi Itno ile Erdoğan’ın ‘kardeş gibi’ olduğunu vurgulayarak, “Bugün Afrika genelinde ve Çad’da en büyük yabancı yatırımcı Çin. Biz kardeş gibi gördüğümüz Türklerin ilk sırayı alması için elimizden geleni yapıyoruz. Kapı size açık” ifadesini kullandı.