Centeno: ECB para politikasını belirlemek için ücret gelişmeleri hakkında tam bir bilgiye sahip olmalı

Mario Centeno

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Portekiz MB Başkanı Mario Centeno, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasını belirlemek için önümüzdeki aylarda yaşanacak ücret gelişmeleri hakkında tam bir bilgiye sahip olması gerekmediğini söyledi.

Econostream Media’ya bir röportaj veren Centeno, “Karar vermek için Mayıs ayına kadar beklememiz gerektiğini düşünmüyorum. Ücretler üzerindeki ikinci tur etkilerin gerçekleştiğine veya gerçekleşeceğine ya da ücretlerin fiyatlar üzerinde ek baskı yaratacağına dair herhangi bir işaret görmüyorum” dedi.

Centeno ayrıca “enflasyon ve ekonomideki son gelişmelerin gevşeme anını bize daha da yaklaştırdığını” ve yetkililerin faiz oranlarını ne zaman indireceklerine “yakın zamana kadar düşündüğümüzden daha erken” karar vereceklerini söyledi.

“Euro bölgesi için Aralık ayı enflasyon raporu iyi haber niteliğindeydi çünkü fiyat artışındaki hızlanma piyasanın beklediğinden daha küçük ve tahminlere dahil edilen baz etkilerinden daha azdı” diye konuşan Centeno, “Euro bölgesinde açıklanan son PMI verileri iyi değildi. Ekonomide işgücü piyasasına da yansıyan yaygın zayıflıklarımız var; aslında PMI’larla ilgili araştırma notlarının birçoğu işgücü piyasasındaki bu süregelen zayıflığa atıfta bulunuyor. Buna çok dikkat etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: Foreks Haber)