CEO’LAR SALGIN SONRASI NE BEKLİYOR?

109 ülkede yapılan ankete göre şirket yöneticileri hayatta kalma endişesi taşıyor !

Dünyanın önde gelen şirket CEO’ları, koronavirüs salgını kaynaklı resesyonda ‘U’ şeklinde bir seyir beklerken, birçoğu şirketlerinin hayatta kalamayacağından endişe ediyor.

Reuters tarafından dünya genelinde binlerce CEO’nun katılımı ile yapılan ankete göre, küresel iş dünyasının liderleri koronavirüs salgının yol açtığı resesyondan çıkışın uzun süreceğini ifade eden ‘U’ şeklinde bir toparlanma öngörüyor.

109 ülkeden 3 bin 500’den fazla CEO ile yapılan anket, şirket yöneticilerinin yaklaşık yüzde 60’ının uzun süreli bir resesyon için hazırlık yaptığını gösterirken, yüzde 22’sinin çift dipli resesyon beklediğini ortaya koydu. 

Üst düzey yöneticilerin yüzde 11’i salgını şirketlerinin hayatta kalması için bir risk olarak tanımlarken, yüzde 40’lık bir kesim küresel salgının çok ciddi bir tehdit olduğu görüşünde.

Salgının en sert vurduğu konaklama ve yeme içme sektörlerinde faaliyet gösteren CEO’ların salgına karşı en savunmasız kesim olduğunu ortaya koyan ankette, sektör yöneticilerinin yüzde 41’inin firmalarının kapanma riski ile karşı karşıya olduğu kaydedilirken, havacılık sektörü yöneticilerinden yüzde 30, perakende sektöründen ise yüzde 19 hayatta kalma korkusu taşıyor.

Öte yandan toptan satış ile tarım ve madencilik gibi sektörlerden bazı üretici firma yöneticileri, salgının kendilerine olumlu etkisi olduğunu belirterek bu dönemde gelirlerini artırdıklarını aktardı.

Ancak iş dünyasının büyük çoğunluğunun salgın sonrası için karamsar bir tablo çizdiği görülüyor. Reuters anketine katılan yöneticilerin yaklaşık üçte ikisi kazançları üzerindeki negatif etkinin bir yıldan daha uzun sürmesini beklerken, dörtte biri de işgücünün yüzde 20 oranında azalacağını düşünüyor.