Çi̇n iPhone’un üreti̇ci̇si̇ Foxconn’a vergi̇ cezası kesti̇

Foxconn

iPhone’un üreticisi Foxconn’a Çin tarafından 2 bin 800 dolar vergi cezası kesildi. Cezanın ABD Devlet Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi arasındaki görüşmeden kısa bir süre sonra kesilmesi dikkat çekti.

Çinli yetkililer para cezasının 2021 ve 2022 dönemine ait Foxconn’un araştırma ve geliştirme hizmetlerinin muhasebeleştirmesi sebebiyle kesildiğini söyledi.

Foxconn ceza hakkında bir açıklamada bulunmadı. Ceza, Foxconn’un Çin’in güney eyaletlerindeki arazileri kullanımı konusunda yapılan resmi inceleme sırasında geldi.

‘Çin işlerime dokunamaz’

Foxconn’un kurucusu Terry Gou, (Teri Gu) Ocak ayında Tayvan seçimlerinde başkanlığa adaylığını koydu. Çin resmi olarak Tayvan’ı tanımıyor. Foxconn’un kurucusu Gou, resmi olarak başkanlığını açıklayacağı zaman Çin’in işlerine dokunmaya cesaret edemeyeceğini söylemişti.

Foxconn’un kurucusu 2019 yılında şirketin CEO’luğu görevinden istifa etmiş, 2 Kasım 2023 tarihinde de 300 bin imza barajını aşarak Tayvan’da bağımsız devlet başkanı adayı olmaya hak kazanmıştı. 73 yaşındaki Gou yarışta favori değil. Muhalefetin diğer adayları Gou ile yakın çalışmaya sıcak bakmıyor.

Foxconn Gou’nun günlük operasyonlarda yer almadığını ifade ediyor. İş insanı hala şirketin en büyük hissedarı.

Kaynak: Ekotürk