ÇİN DÜNYANIN EN BÜYÜK İKİNCİ TÜKETİM PAZARI OLDU

çin hizmet

13. Beş Yıllık Kalkınma Planı (2016-2020) döneminde, Çin’in mal ve  hizmet arzı gittikçe zenginleşti ve ülke dünyanın en büyük ikinci  tüketim pazarı haline geldi.

Geçen beş yıl boyunca, tüketim ölçeğinin  genişletildiği Çin’de 2019’da toplam perakende tüketim satışları 40  trilyon RMB’yi (5,714 trilyon dolar) aştı ve nihai tüketim  harcamalarının ekonomik büyümeye katkı oranı yaklaşık yüzde 60’ta  korundu. Tüketim üst üste altı yıl boyunca ekonomik büyümenin bir  numaralı motoru haline geldi.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Son beş yılda tüketim  yapısı yükselmeye devam ediyor. Yeni tüketim formatları ve yeni  modeller gelişiyor. Çevrimiçi ve çevrimdışı entegrasyon, endüstriyel  zincirde entegrasyon ve sektörler arası entegrasyon artık yeni norm  haline geldi. Kırsal tüketim potansiyeli açığa kavuştu. Tüketim,  pandemiden olumsuz etkilenmiş olsa da çevrimiçi eğitim, online tedavi,  uzaktan çalışma ve canlı yayın satışları gibi yeni iş modelleri ortaya  çıkmaya başladı. Bu yılın ilk sekiz ayında, Çin’de malların çevrimiçi  perakende satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 arttı.
Ağustos ayında toplam perakende tüketim satışları ilk kez pozitif  artış gerçekleştirdi.
‘Dünya fabrikasından, dünya pazarı’na, tüketim potansiyelinin  sürekli olarak serbest bırakılması, Çin ekonomisinin yüksek kaliteli  kalkınma yolunda ilerlemesini teşvik edecek ve Çin’in kar payı dünyaya  daha fazla fayda sağlayacak.