ÇİN 5G İSTASYON SAYISINI 1,7 MİLYONA ÇIKARACAK

Çin Mühendislik Akademisi öğretim üyelerinden Wu Hequan, Çin’in 2021 yılında 1.7 milyonun üzerinde 5G baz istasyonuna sahip olacağını  söyledi.

Wu, bu beklentisinin nedeni olarak da baz istasyonlarının  maliyetinin düşecek olmasına bağladı. Wu, China Daily ile yaptığı  röportajda, Covid-19 salgınının sonuçlarına rağmen Çinli telekom  operatörlerinin 2019’da inşa edilen yaklaşık 100 bin 5G baz  istasyonuna ek olarak bu yıl 600 binden fazla yeni 5G baz istasyonu  kurmayı başardığını söyledi. Bu, 5G hizmetlerini tüm Çin şehirlerinde  vilayet düzeyinde ve üzerinde kullanılabilir hale getirdi.


Çin Uluslararası Radyosunun mail yoluyla paylaştığı habere göre, Wu, “5G ağlarının inşası hızlandıkça, her bir 5G baz istasyonunu inşa  etme maliyeti düşecek. Çinli telekom operatörleri 2022’de bu yıl  yaptıklarıyla aynı miktarda 5G yatırımı ayırsa bile, çok daha fazla 5G  baz istasyonu inşa edebilecek” dedi. Wu’nun sözleri, Çin’in önde gelen  endüstri düzenleyicilerinin, ülkenin önümüzdeki birkaç yıl içinde 5G  inşaatını “orta derecede” ilerleteceği tahminleriyle uyumlu.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ekim ayında, ülkenin  önümüzdeki üç yıl içinde bir liderlik dönemine girmeye hazırlandığını, Çin’in programın biraz ilerisinde bir ritimde 5G ağları kurmaya devam  edeceğini söyledi. 5G, daha endüstriyel ve tüketici senaryolarında  kullanımını teşvik etmeye yardımcı olabilir.