Çin-AB ticaret hacmi 600 milyar dolara dayandı

çin ab ticaret hacmi

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü’nün yaptığı açıklamaya göre AB ve Çin arasındaki ticaret hacmi 599 milyon dolara ulaştı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Jueting, Çin ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ticaret hacmi seviyesinin, yılın ilk üç çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,4 oranında artarak 599 milyar 340 milyon dolara ulaştığını, ve yıllık ticaretin hacmi seviyesinin rekor seviyeye ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Çin Uluslararası Radyosu tarafından paylaşılan habere göre, Sözcü Shu, Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, ocak-eylül döneminde Çin’in AB’ye yaptığı doğrudan  yatırımların geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 54 oranında  artarak 4 milyar 990 milyon doları, AB’nin Çin’e yaptığı fiili yatırımların ise 3 milyar 590 milyon doları bulduğunu ifade etti.

Shu açıklamasında, “Kovid-19 salgınının etkilerine rağmen, Çin ve AB arasındaki ticari ilişkiler istikrarlı gelişti, iş birliği boyutu  genişlemeye devam etti. AB’den dışa açıklığı koruması ve Çinli şirketlere adil bir rekabet ortamı sağlamasını umuyoruz. Küresel tedarik zincirinin korunması ve dünya ekonomisinin canlandırılması  için küresel ekonomik yönetişim, düşük karbon ekonomisi, dijital  ekonomi, bilişim ile haberleşme ve üçüncü pazarlarda işbirliği alanlarında AB’yle ortaklığımızı sıkılaştırmaya hazırız” şeklinde konuştu.