ÇİN ALTIN ÜRETİMİNDE 13 YILDIR LİDER

Çin, 380 tonluk altın üretimiyle 13 yıldır dünya liderliğini elinde bulunduruyor.

Çin Altın Derneği ve Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan  yıllık rapora göre, Çin altın üretiminde 13 yıldır dünya birinciliğini  koruyor. Veriler, 2019 yılında Çin’in altın üretiminin önceki yıla  göre yüzde 5,2 azalarak 380 tonu aştığını gösterdi. Çin, söz konusu  düşüşe rağmen altın üretimi konusunda dünyada ilk sıradaki yerini  korudu. Böylece Çin, 2007 yılından bu yana birinciliği hiçbir ülkeye  kaptırmamış oldu.

Çin’de geçen yıl gerçekleştirilen altın tüketimi ise önceki yıla  kıyasla yüzde 12,9 düşerek 1002 tonu aştı. Çin, bu alanda da art arda  yedi yıldır dünya birincisi. 2019 yılında Çin altın piyasasında hem  üretim hem tüketim açılarından iyi bir performans ortaya koyulurken,  bu yıl, Covid-19 salgını ve uluslararası altın fiyatlarındaki  dalgalanmalar gibi unsurlar nedeniyle sektör büyük darbe aldı. Ancak,  son dönemde altın piyasasında toparlanma görüldüğü bildiriliyor.
Çin Altın Derneği’nin verilerine göre, yılın ikinci çeyreği  itibarıyla Çin’de yeniden işbaşı yapılması ve uluslararası piyasalarda  altın fiyatının hızlı artmasıyla birlikte, Çin’deki altın üretimi de  eski hâline döndü. Çin’in altın üretimi, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe  göre yüzde 5,81 yükseldi. Bunun dışında, tüketim piyasasında da olumlu  sinyaller görülüyor. Temmuz ve ağustos aylarında Çin’in altın  tüketiminde, geçen yılın aynı dönemine göre artış kaydedildi.

Ulusal Bayram’da altın tüketiminin artması bekleniyor

Bir kuyumcu mağazasının yetkilisi, son dönemdeki tüketicilerin  çoğunluğunu gençlerin oluşturduğunu, altın satın alma nedenlerinin ise  evlilik olduğunu belirtti. Bunun yanında, son dönemde yükselen altın  fiyatları nedeniyle birçok kişinin gramajı düşük altın ürünleri almayı  tercih ettiği bilgisi verildi. Ekim ayının başında Çin’de hem Ulusal
Bayram hem de geleneksel Güz Ortası Bayramı kutlanacak. Çin halkının,  bir haftalık tatil döneminde, altın satın almak dâhil çeşitli  alanlardaki tüketiminin büyük ölçüde artması bekleniyor.
Çok sayıda mağaza, talepleri karşılayabilmek için şimdiden stok  yapmaya başladı.
Başkent Beijing’deki bir AVM’nin yöneticisi, ağustos itibarıyla,  altın stoklamayı artırmaya başladıklarını belirtti. Altın takı ve  diğer ürünler satan çok sayıda mağaza, tatil dönemine özel  dekorasyonlar ve kampanyalarla hazırlanıyor.