ÇİN BAŞBAKANI: EKONOMİYİ BİRLİKTE CANLANDIRALIM

Çin Başbakanı Li Keqiang, küresel ekonominin canlandırılması için  dünya ülkelerinin, çok taraflılık ve uluslararası düzeni savunup  ticaret ile yatırımı kolaylaştırmaları ve küresel tedarik zincirini  yeniden bağlamaları gerektiğini belirtti.

Li Keqiang, önceki gün,  video konferans yoluyla düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapsamında  düzenlenen Küresel İşletmeciler Özel Diyaloğu’na katıldı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Beijing’de düzenlenen  basın toplantısında, Çin Başbakanı’nın toplantıda yaptığı  açıklamalarla ilgili bilgi verdi. Wang, “Çin’in bu yılki ekonomik  gelişme hedeflerini öngörüldüğü gibi gerçekleştirebileceğini belirten Başbakan Li, Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin bir parçası haline  geldiğini, dış ortam hangi yönde değişirse değişsin reform ve dışa  açılma politikasında ısrarcı olunacağını ifade etti. Hem iç piyasaya  hem de uluslararası piyasaya önem verileceğini dile getiren Li Keqiang, Çin’in yabancı yatırımcıların Çin piyasasına erişimini  artırmaya, yerli ve yabancı şirketlere eşit muamele göstermeye ve adil  rekabetin hakim olduğu bir iş ortamı sağlamaya devam edeceğini  söyledi” ifadelerini kullandı.