ÇİN: BIDEN TRUMP’IN HATALARINDAN DERS ALMALI

Çin biden

Beyaz Saray basın sözcüsü önceki gün yaptığı açıklamada, Biden  yönetiminin ‘stratejik sabır’ göstererek Çin’le ‘şiddetli bir  rekabeti’ sürdüreceğini açıklamasına Çin’den yanıt geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, basın toplantısında söz  konusu ifadeyi değerlendirdi. Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Çin Dışişleri Sözcüsü,  geçen dönemde Trump yönetiminin stratejik bir hatayla Çin’i stratejik  rakip hatta tehdit olarak gördüğünü, Çin’in içişlerine karışma  girişimlerinde bulunduğunu hatırlatarak, bu girişimlerin Çin’in  çıkarlarını zedelediği gibi, ikili ilişkilerde aşırı gerginliğe yol  açtığını belirtti. Sözcü, Çin ve ABD’nin dünya barışı ve istikrarını  koruma, küresel kalkınma ve refahı ilerletme konularında geniş  kapsamlı ortak çıkarları bulunduğu ve özel sorumluluklar üstlenilmesi  gerektiğini dile getirdi.


Sözcü Zhao, “Eşgüdüm sağlamak ortak çıkarları getirir, sürtüşmeye  girmek zararlara yol açar. İş birliği, iki tarafın tek doğru  seçeneğidir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni yönetimin Trump’ın  yanlış politikalarından ders çıkararak, Çin’i ve Çin-ABD ilişkilerini  rasyonel ve objektif şekilde algılayarak, Çin’e karşı yapıcı  politikalar izlemesini bekliyoruz. ABD, Çin’le iş birliğini  geliştirip, ikili ilişkileri normalleştirmek için çaba göstermelidir”  dedi.