“ÇİN EKONOMİSİ 2035’E KADAR 2 KAT BÜYÜYEREK ABD’Yİ GEÇEBİLİR”

Pandemi döneminde ekonomisi büyüyen sayılı ülkelerden biri olan Çin’in, 2035 yılına kadar ABD’yi geride bırakabileceği belirtildi.

Bank of America’dan Asya ekonomisti Helen Qiao, Çin’in 2035 yılına kadar ekonomisini iki katına çıkararak, “hali hazırda dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’yi geçme şansının yüksek olduğunu” söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Kasım ayında ülkesinin gayri safi yurtiçi hasılasını ve kişi başına geliri 2035 yılına kadar ikiye katlamasının mümkün olduğunu açıklamıştı.

Çin’in GSYİH’sini ikiye katlaması, önümüzdeki 15 yıllık dönemde yılda ortalama yüzde 4,7’lik bir büyüme gerektirirken, bazı uzmanlar bunu başarmanın zor olduğu görüşünde.

Asya uzmanı Helen Qiao ise CNBC’de katıldığı bir programda bazı önlemlerin ve reformların Çin’i bu noktaya ulaştırabileceğini savundu.

Qiao’nun tahminine göre Asya’nın ekonomi devi, GSYİH’sini ikiye katlamanın yanı sıra “2027 ile 2028 yılları arasında dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD’yi geçecek.”

Resmi veriler Çin ekonomisinin geçen yıl yüzde 2,3 oranında büyüdüğünü ortaya koyarken, IMF bu yıl Çin için yüzde 8,1’lik büyüme öngörüyor.

2020’de yüzde 3,5 daralan ABD ekonomisi için ise bu yıl yüzde 5,1 büyüme tahmin ediliyor.

Çin’in büyümesiyle ilgili endişeler

Çin’i 2035 ekonomik hedeflerinden alıkoyacak ortak endişelere de değinen Asya ekonomisti Helen Qiao, özellikle üç faktöre vurgu yaptı:

Qiao’nun sıraladığı olumsuz senaryolar şöyle:

*Çin’in yaşlanan nüfusu potansiyel büyümesine zarar verecek.

*Çin’in yüksek borç / GSYİH oranı ekonomik istikrarı tehdit edecek.

*Ülkenin yatırım odaklı büyüme modeli sürdürülebilir değil, uzun vadede büyümeyi sürdüremez.

Söz konusu endişelerin Çin’in genel büyüme yörüngesini yavaşlatacağı ancak rayından tamamen çıkarmayacağı belirtiliyor.

Qiao, CNBC’ye verdiği demeçte Çin’in 2035 hedefine giden yolculuğun risksiz olmadığını söyleyerek, ülkenin söz verdiği gibi reformları yerine getirse bile kontrol edemeyeceği birçok faktör olduğunu kaydetti.

Ekonomist, Washington ile Pekin arasındaki gerginliğin Çin’in ekonomik büyümesine yönelik olası bir tehdit olduğunu da sözlerine ekledi.