ÇİN EKONOMİSİ 28 YIL SONRA İLK KEZ KÜÇÜLDÜ; 30 MİLYON KİŞİ İŞİNİ KAYBEDEBİLİR

Covid-19 salgını nedeniyle Çin ekonomisi 1992’den bu yana ilk kez daraldı, gayrısafi yurt içi hasıla yıllık bazda yüzde 6.8 geriledi. Uzmanlar Çin’in 1970’lerden bu yana en ciddi daralma döneminden geçtiğine dikkat çekiyor.

Çin’de bugün açıklanan verilere göre, ülkede gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) ilk çeyrekte yıllık yüzde 6,8 geriledi.

Söz konusu oran, Çin hükümetinin 1992’den bu yana yayımladığı resmi büyüme rakamları arasında en kötü performansa işaret etti. Ülke ekonomisi ilk çeyrekte geçen yılın son çeyreğine kıyasla da yüzde 9,8 daraldı.

Çin’in büyüme verisine yönelik farklı kurumların gerçekleştirdiği piyasa beklentileri yüzde 6 ila 9 arasında değişse de bazı ekonomistler çift haneye varan daralmadan bahsediyordu.

Ülke ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6, çeyreklik bazda yüzde 1,5 büyüme kaydetmişti.

Öte yandan Çin’de perakende satışlar martta yıllık 15,8 ve sanayi üretimi yüzde 1,1 düşüş kaydetti. Piyasada perakende satışların yüzde 10 ve sanayi üretiminin yüzde 7,3 gerilemesi bekleniyordu.

Pekin ekonomiyi tekrar harekete geçirmeyi hedefliyor

Pekin yönetimi, şubat ayından sonra ekonominin büyük bir bölümünü yeniden faaliyete geçirse de, koronavirüs salgınının ikinci dalga riskine karşı ekonomik büyümeyi canlandırmak için zor bir dönemden geçiyor. Hayat henüz normale dönmüş değil.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu sözcüsü Mao Shengyong, Cuma günü Pekin’de düzenlenen bir basın toplantısında mart ayının ekonomik performansta belirgin bir iyileşme gördüğünü ve ikinci çeyrekte daha da artışlar olacağını söyledi.