ÇİN EKONOMİSİNDE TOPARLANMA İVME KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

Çin’in yuanı, bugün itibarıyla dolar karşısında dört ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde toparlanma belirtileriyle yatırımcılar, Çin hisse senetlerindeki pozisyonlarını artırarak kazançlarını katladı. Öte yandan dolar, euro karşısında da %0.3 düşerek bir ayın en düşük seviyesinde kaldı. Amerikan doları ayrıca 1 İngiliz sterlini karşısında 1,2637’e tekabül edecek şekilde konumlanarak üç haftanın en düşük seviyesine geriledi.
Koronavirüs sürecinin etkilerinin en kuvvetli seyrettiği süreci arkasında bırakan Çin, güçlü bir toparlanma sergiliyor. Öte yandan ABD’de salgın etkisini hissettirmeye devam ediyor ve ekonomiyi etkiliyor. ABD Başkanı Trump’ın ekonominin toparlandığına ilişkin açıklamalarına karşın, güçlü bir toparlanmadan söz etmek pek mümkün gözükmüyor.

MUFG Bank’ın küresel pazar araştırma başkanı Minori Uchida konu ile ilgili: “Yükselen hisse senetleri ve hazine getirilerindeki düşüş dolar için büyük kayıplar sayılmasa da, pazar çok fazla ilerleyemiyor çünkü hala virüs hakkında endişelenmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Diğer taraftan yatırımcıların ABD-Çin ticari geriliminden ziyade, Çin’in gelişen ekonomisi ve bir dev haline gelen teknoloji sektörüne odaklandığı kaydedildi.